Yeni Megane RS,  Frankfurt’taki lansmanından önce internete sızdırıldı.

Megane’ın, yeni yüzüyle 2015’te aramıza katılmasının üstünden 2 yıl geçti. Bu süre içerisinde kendisinin GT-Line gibi versiyonlarıyla tanışsak da Renault Sport’un elinden çıkacak RS versiyonuyla henüz tanışmamıştık.

RS’in daha önce sızdırılan patent fotoğraflarından sonra, üretim prototipinin kamuflajsız fotoğrafları da Facebook’a sızdırıldı. Sızdırılan fotoğraflar ile patent fotoğraflarının tutarlı oluşu modeli, Frankfurt’ta bu şekilde görebileceğimizi gösteriyor.

Peki yeni RS’te bizi neler bekliyor. Öncelikle tasarımından başlayalım. Beklendiği gibi RS’in daha agresif bir GT-Line olduğunu söyleyebiliriz. Ön çamurluk ve arka tampondaki hava çıkışları, genişletilmiş çamurluklar, ön tarafta daha önce Clio RS 220 Trophy’de gördüğümüz Renault Sport logosu şeklindeki sis farları ve ortada yer alan egzoz çıkışı tasarımsal olarak ilk dikkat çeken detaylar.

Gövdenin altında ise 2 farklı şasi seçeneği sunulması bekleniyor. Sport versiyon daha çok günlük kullanıma uygun diyebileceğimiz ve nispeten daha yumuşak bir sürüş seçeneği sunacak. Cup versiyon ise daha pist odaklı ve sert bir yapıda olacak. İki türevde de daha önce Renault Talisman’da gördüğümüz, 4 tekerin de dönmesini sağlayan 4Control sisteminin standart olarak sunulması bekleniyor.

Modelin en büyük sırrı ise güç ünitesi olacak gibi duruyor. Megane RSleri yıllardır 2 litrelik turbo üniteler ile görmeye alışkınız. Ancak yeni hazırlanan ve Alpine A110, Espace gibi modellerde kullanılan 1.8 litrelik ünite de yeni RS için önemli bir seçenek. Hangi ünitenin kullanılacağı belli olmasa da; Focus RS, Civic Type-R gibi güçlü rakipleriyle rekabette kalabilmesi için motor gücünün, 300 HP sınırının üstüne çıkacak olması kesin gibi gözüküyor.

Şanzıman olarak da Renault; müşterilerini üzmeyerek hem manuel, hem de 6 ileri çift kavramalı EDC seçeneklerini sunacak. Bazı müşterileri için üzücü olabilecek tek detay ise artık 3 kapılı coupe versiyonun yollarda olmayacak oluşu.

Genel olarak heyecan verici gözüken yeni RS’in, bütün detaylarına 12 Eylül’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılması ile erişeceğiz. Ülkemize gelip gelmeyeceği, fiyatının ne olacağı ise merak edilen detaylar. O zamana kadar modelle ilgili neler düşündüğünüzü bizimle yorum bölümünde paylaşın ve detaylar için takipte kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin