Alman markanın amiral gemisi modeli 8 Serisi estetik operasyonu geçirdi.

BMW’nin 2018’de 6 Serisi yerine devreye aldığı yeni jenerasyon 8 Serisi, E31 kodlu efsanevi kasanın halefi olarak 3 yılı aşkın süredir piyasada. Bavyeralı otomotiv devi, üç farklı gövde tipiyle sattığı lüks modeline LCI yani Life Cycle Impulse (BMW lügatında makyaj demek) formülünü uyguladı.

Hem coupé hem üstü açılır Convertible hem de Gran Coupé versiyonlarını kapsayan makyaj operasyonu sonucunda yeni 8 Serisi ailesinin en dikkat çekici kazanımı şüphesiz ön bölümde gözleniyor.

Şelaleden esinlenilerek tasarlanan yeni böbrek ızgara parçalarının altın kısmında aydınlatmaya yer veren BMW, bu tür detayların herkes tarafından beğenilmediğini bildiği için araç sahiplerine bu özelliği kapatma imkânı vermiş. Bunun dışında yeni hava bıçaklarına sahip ön tampon ve 1970’lerdeki BMW motor sporları ürünlerine gönderme yapan ön logoyu yenilik olarak gösterebiliriz.

Gran Coupé versiyonunu doğrudan M Sport paketiyle sunan BMW bu bağlamda karartılmış parçalara, özel yan ayna kapaklarına ve yeni jantlara yer vermiş. Bu arada toplamda 5 tane de yeni gövde rengi var: Metalik Gökdelen Grisi, Metalik San Remo Yeşili, Metalik M Portimao Mavisi ve BMW Individual Metalik Frozen Tanzanite Mavisi.

BMW, 8 Serisi’nde 3 motor seçeneği sunmaya devam edecek: 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli benzinli (840i), 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli dizel (840d) ve 4.4 litrelik V8 (M850i). Küçük hacimdeki benzinli motor isteğe göre arkadan çekişli olarak alınabilecek, geri kalan tüm versiyonlar xDrive adlı dört çeker sistemine eşlenecek. Güç değerleri 333 bg ile 530 bg arasında değişen grubun tamamında 8 ileri Steptronic şanzıman sunuluyor.

Kokpitte ise ufak değişiklikler söz konusu. BMW’nin özel Merino deri malzemesinin görülebildiği iç mekânda yeni M deri direksiyon simidi, yeni tip M koltuklar öne çıkıyor. Ancak makyaj ile birlikte 8 Serisi ailesinin en ciddi kazanımı, boyutu 10,25 inçten 12,3 inçe çıkan Live Cockpit Professional adlı yeni multimedya sistemi olmuş.

BMW, yenilenen 8 Serisi ailesini Mart 2022 itibarıyla satışa sunacak. Şu anda Türkiye’de sadece dört çeker 3.0 benzinli 840i’nin xDrive versiyonu satılıyor. Üç gövde tipiyle de alınabilen 8 Serisi’nin güncel fiyatları 6.031.900 TL ile 6.628.500 TL arasında değişiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin