Önceki modelden tam 24 saniye daha hızlı

Hafta başından beri 911 GT3 RS’in Nürburgring’de 7 dakikanın altına inip inemediği konuşuluyordu. Doğrulama ise Porsche’den video ile beraber geldi. Tam olarak 6:56.4’lük tur zamanına imza atan otomobilin direksiyonunda Kévin Estre vardı.

Kévin Estre ve Porsche geliştirme pilotu Lars Kern, 20.6 kilometrelik pistte üst üste 4 tur attılar. Her biri 7 dakikanın altında olan bu turlar birbirinden sadece saniyenin onda biri farklar ile ayrıldı. Atmosferik otomobillerin ne kadar istikrarlı sonuçlar sunduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Porsche, en hızlı turun Pazartesi günü sabah 11:40’ta atıldığını söylüyor. Havanın 14 derece, asfalt sıcaklığının ise 18 derece olduğu dakikaları en ideal zaman olarak nitelendiriyorlar. 29 yaşındaki pilot Estre ise, 911 GT3 RS’in fren altında ve yüksek hızlı virajlarda GT3 R yarış otomobili ile bire bir aynı şekilde hissettirmesinden çok etkilendiğini söylüyor.

7 dakikanın altına inen tur için ne gibi değişiklikler yapıldığını düşünüyorsanız cevap aslında hiçbir şey. Fabrikadan çıkan otomobilden tek farkı yeni pist odaklı Michelin Pilot Sport Cup 2 R lastikleri kullanması olan 911 GT3 RS’in ne kadar yetenekli bir otomobil olduğu tekrar gözler önüne serilmiş oldu.

Lastiklere gelecek olursak, şu anda satışta olmasalar da ilerleyen tarihlerde seri üretim olarak satılacak lastikler, Avrupa ve Amerika yasalarına tamamen uygunlar ve trafiğe çıkmalarına karşı bir engel bulunmuyor. Önde 265/35/20 arkada 325/30/21 ebadına sahip olan lastikleri GT2 RS gibi modellerin üstünde görebileceğiz.

GT2 RS’ten bahsetmişken, 911 ağacının tepesinde bulunan model hala GT3 RS’ten çok hızlı. Geçtiğimiz yıl 6:47’lik tur zamanına imza atan modelle beraber iki 911 de, 2013’te piyasa çıkan hypercar 918 Spyder’ın attığı 6:57’lik turun üstüne çıkmış oldular. Atmosferik motorlarıyla kendilerinden sadece 5 yıl önce piyasaya çıkmış hibrit hypercara kafa tutuyor oluşları ve Nürburgring gibi bir pistte daha hızlı olmaları oldukça şaşırtıcı ve keyifli bir durum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin