Oldukça uzun süren reklam programından sonra Yeni Touareg sonunda Pekin’de yapılan etkinlikle tanıtıldı. Touareg, üçüncü jenerasyonunda lüks ve teknoloji konusunda çıtayı yükselterek premium SUV’lerden müşteri çalmayı hedefliyor.

Touareg yeni jenerasyonunda, off-roada hazır karakterinden uzaklaşarak daha şehirli ve daha premium bir tasarıma sahip olmuş. Yeni Touareg, VW Grubu’nun içinde Audi Q7, Porsche Cayenne ve Lamborghini Urus gibi modellerin bulunduğu MLB Evo tabanlı SUV ailesinin en ucuz versiyonu. Yeni platformuyla beraber 77 milimetre uzayıp, 44 milimetre genişleyen Touareg artan boyutlarına rağmen 106 kilogram daha hafif.

Arteon’dan uyarlanan ön yüzde, ızgaraya entegre edilmiş LED farlar oldukça detaylı görünüşlerinin arkasında bolca teknoloji de taşıyorlar. VW, her biri ayrı ayrı kontrol edilebilen 128 LED’ten oluşan farlar için “geceyi gündüz yapabilecek kadar parlaklar” tabirini kullanıyor.

Arka kısımda yapılan değişiklikler öndeki kadar kapsamlı olmasa da, aynı anda hem yeni olduğunu hem de Touareg olduğunu gösterebiliyor. Arteon’da olduğu gibi model ismi bagajın ortasına yerleştirilirken, sade tasarıma sahip LED stoplar ile tamamlanmış.

15 inçlik dev ekran

Modelin dış görünüşü sizi tatmin etmediyse içerideki devasa ekranlar belki ilginizi çekebilir. ‘Dolu’ versiyonlarda yer alacak olan dev 15 inçlik dokunmatik multimedya ekranı, 12 inçlik dijital kadranlar ile tamamlanıyor. Ortadaki multimedya ekranı öyle büyük ki, ekrana yer açabilmek için havalandırma ızgaraları aşağıya alınmış.

Touareg’te devasa ekranlar bulunmasına rağmen temel fonksiyonlar için butonlar da korunmuş. Gece görüşü, adaptif süspansiyon sistemi, 14 hoparlörlü 730 wattlık Dynaudio ses sistemi opsiyon listesindeyken, 4 tekerden dönüş sistemi standart olarak sunuluyor. Ancak bütün bu yeniliklerin yanında, eski direksiyonun yeni Touareg’te biraz sırıttığını söylemek gerek.

Motor seçeneklerinde ise yine başlangıç olarak dizel ve benzinli 3 litrelik V6 seçenekler sunulacak. Benzinli seçenek 335 HP güç ve 450 Nm tork sunarken, dizel motorlar 228 HP ve 282 HP olmak üzere iki farklı seçeneğe sahipler. 4 litrelik 417 HP güce sahip V8 seçenek ilerleyen günlerde eklenecekken, daha küçük hacimli seçeneklerle ilgili henüz bir bilgi yok. Tüm motor seçenekleri için 8 ileri otomatik şanzıman ise standart olarak sunuluyor.

Yeni Touareg’in bu yaz satışa sunulması bekleniyor. Taşıdığı bolca teknoloji ile fiyatının premium rakiplerine yaklaşması beklenen Touareg’in nasıl bir başarı yakalayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.


1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin