Mazda, yeni geliştirdikleri Skyactiv-x teknolojisi ile benzinli motorlarının, elektrikli modellerden daha temiz bir hal alacağını söylüyor.

Japon üretici; yüksek kompresyon değerleri ile tanıdığımız, Skyactiv-G olarak adlandırdığı güncel benzinli motor seçeneklerinin yerini alacak, Skyactiv-X motorlar üzerinde çalışıyor. 2019 model yılında sunulması beklenen yeni motorlar; dizel motorlarda olduğu gibi, hava yakıt karışımının ateşlemesini sıkıştırma ile sağlıyor. Mazda; yeni motorların, güncel benzinli motorlardan %30 daha verimli olacağını ve hatta Skyactiv-D motorların verimine ulaşacağını iddia ediyor.

Mazda, petrol türevli yakıtları kullanan araçlarla yetinmeyip, iddialarını elektrikli otomobillere kadar taşıyor. Otomobillerin bütün yaşam döngüsü düşünüldüğünde Skyactiv-X motorların, elektrikli otomobillerden daha az karbon dioksit salınımı sağlayacağını söylüyor. Bu bizim ülkemizde maalesef tamamen önemsiz olsa da, salınımları nedeniyle dizel motorların dışlanmaya başladığı Avrupa ülkeleri için çok önemli bir etken.

Kompresyonla ateşleme teknolojisi, daha önce seri üretim benzinli motorlarda hiç kullanılmadı. Mazda’nın “Spark Controlled Compression Ignition” olarak isimlendirdiği sistem; hava yakıt karışımını normal bir benzinli motor gibi sıkıştırdıktan sonra, motor yükü az iken kompresyon ile, motor yükü arttığında ise yine kıvılcım ile ateşliyor. Bu, devir bandının büyük bir bölümünde yanma için gereken benzin hacminin yarı yarıya düşmesi demek.

Şimdi bunu okuyup Mazda yine boş şeylerle uğraşıyor, normal bujili motorların nesi var, önce güzel bir turbo motor yapsınlar diyebilirsiniz. Ancak Mazda, normal motorların artık limitlerine ulaştığını düşünüyor ve geliştirdiği teknolojiler ile emisyonları 2030’a kadar 2010’daki değerlerin yarısına indirmeyi hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin