499’u manuel, 300’ü DSG

Seat, Leon ve Cupra ailesinin en güçlü ve en pist odaklı versiyonunu geçtiğimiz aylarda duyurmuştu ancak elimizde pek detay yoktu. Cupra R’ın 799 adet ile sınırlı olacağını biliyorduk ama bunların DSG-manuel olarak ayrılacağını yeni öğrenmiş olduk.

499 adet ile sınırlı olacak olan manuel modeller 310 PS (306 Hp) güce sahip olacak. Kaputun altındaki 2 litrelik turbo motor, 6 ileri DSG olan versiyonlarda 300 PS (296 Hp) güç sunacak. Modellerin ikisi de 0-100 km/s hızlanmalarını 5.8 saniyede tamamlayarak, elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s hıza ulaşabilecekler. Normal Cupra’ların da 300 Hp olduğunu düşünürsek düz yolda aralarında performans farkı olmayacak gibi gözüküyor.

Modellerin ikisi de önden çekişli olacak. Yani Golf R’a rakip olabilecek bir hatchback Cupra yine başka bahara kaldı. Özel olarak ayarlanmış adaptif süspansiyon ve elektronik kilitli diferansiyele sahip olan modeller, daha geniş iz açıklığına, 370 mm’lik Brembo frenlere, yeniden ayarlanmış adaptif direksiyona ve farklı bir egzoz sistemine sahip olacaklar.

Dışarıda bakır rengi detaylar, daha geniş ve modele özel olan body kit Cupra R’ın normal Cupra’lardan ayırt edilmesini sağlayacak. Body kit, carbon-fiber ön lip, spoiler, yan etekler ve arka difüzör gibi detaylar içeriyor. Seat aerodinamik verimliliği, normal Cupra’ya göre %12.5 iyileştirdiklerini söylüyor. Dışarıdaki bakır detaylar içeriye de taşınarak pek çok yerde bakır detaylara yer verilmiş. İlk örneklerin yıl sonunda teslim edilmesi bekleniyor. Ülkemize gelip gelmeyeceği ise büyük bir soru işareti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin