Yenilenen Smart EQ Forfour artık daha çok menzil sunuyor. Peki yeni tasarımı ve batarya kapasitesi iş yapar mı diye soracak olursanız?

Ülkemizde kur ve vergilendirmeler neticesinde hak ettiği yere ulaşamayan Smart Forfour yeni yüzüyle karşımızda. Elektrikli otomobillere ulaşılabilir bir teşvik uygulanmaması ve alım gücünün yükselmemesinin de fazlasıyla olumsuz yönde etki ettiği EQ ailesi, yeni teknik detaylarıyla da dikkatleri üzerine çekecek gibi gözüküyor.

Tasarım anlamında daha küt bir buruna sahip aracın boyutlarında gözle görülür bir fark yok gibi. Ön yüzünde büyüyen ızgara ve yuvarlak yüz hatlar elbette bize yabancı gelmiyor. Profiline bakıldığında en dikkat çekici detay her ne kadar spor jant gibi gözüküyor olsa da, Edition one paketi ile birlikte geldiğini bilmek gerekiyor.

Kabin içerisinde daha modern detaylar bizi karşılarken, zevkler ve renkler her ne kadar tartışılmaz olsa da, vites ünitesinin tasarımı açıkçası hala eski ve basit. Apple Car  arayüzü multimedya ekranında bizi karşılarken, renkli dikişlere sahip ön konsol ve dijital sürücü ekranı, hiç fena gözükmediğini söylemek mümkün.

Elektrikli otomobillerin olmazsa olmazı batarya ünitesine bakacak olursak, önceki nesilde yer alan batarya neticesinde menzil 115 km dolaylarındaydı. Ancak yeni Forfour’da yer alan 17.6kWh batarya sayesinde menzil 159 km menzile ulaşmış durumda. 0-100 km/s hıza sadece 4.8 saniyede ulaşan araç, özellikle büyük metropollerin kalbinde yaşayanların park sorununa ve akaryakıt giderlerine fazlasıyla çözüm olacak gibi görünüyor. Henüz fiyatı konusunda net bir bilgi sunulmayan aracın ülkemize gelmesi durumunda rahatlıkla 250.000 TL bandında yer alacağını şimdiden ne yazık ki belirtmekte fayda var.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin