Smart’ın konsept modelini hemen olmasa da gelecekte yollarda görebiliriz.

Smart, Frankfurt Otomobil Fuarı’nı beklemeden son konsept modelini tanıttı. Vision EQ ForTwo konsept olarak isimlendirilen model, ileri seviye otonom sürüş sistemine sahip 2 koltuklu bir otomobil. Ama Smart modeli kişisel bir araç olarak görmüyor ve “otomobil paylaşımının geleceği” olarak nitelendiriyor.

Modelin şimdilik tamamen bir konsept olması sayesinde Smart, hayal olarak nitelendirebileceğiniz bütün fikirlerine modelde yer vermiş. Belki de 2030 yılında yollarda görebileceğimiz model, ilginç detaylara sahip. Örneğin Vision EQ’da, normal birer far veya stop grubu yerine LED ekranlar kullanılmış. Ayrıca ızgara gibi gözüken bölüm de büyük bir LED ekran ve çevreye haberleşmeyi sağlayan mesajlar gösterebiliyor.

İçeriden bahsetmek gerekirse; Smart modellerinden alışkın olduğumuz şekilde minimalist olarak nitelendirebiliriz. Dikkat çeken en büyük nokta ise modelin tamamen otonom olması nedeniyle direksiyon veya pedallara sahip olmaması. Normal kontrollerden hiç biri bulunmayan modelde, herşeyi devasa ekran üzerinden kontrol ediyorsunuz.

30 kWh kapasiteli lityum-ion bataryalar modelin kalbini oluşturuyor. Kablosuz olarak şarj olabilen model, şarj kablosuna ihtiyaç duymuyor. Smart, modelin kullanılmadın her an şarj olabildiğini ve elektrik hattını stabilize eden bir hücre gibi davranabildiğini söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin