Ekim 2018 Paris otomobil fuarında kanlı canlı  karşımıza çıkacak olan küçük dev, özellikle tasarımıyla dikkatleri üzerinde toplayacak gibi gözüküyor.

Renkler ve zevkler tartışılmaz ancak renk uyumu olsun, aracın tasarımı olsun gerçekten övgüyü haketmiyor mu? Benim fikrimi soracak olursanız, Smart 20. yılına yakışır bir otomobil sunmuş. Araç öncelikle 2001 yılında karşılaştığımız Crossblade ve 2011 yılında karşımıza çıkan Forspeed‘in bir kırması yada ilham kaynağı olduğunu belirtebiliriz. Zaten sizinde resimlerde görmüş olduğunuz üzere, ikisi de birbirine çok benziyor ve sonucunda karşımıza çıkan Forease ise bence ilk izlenim olarak ” olmuş ” tepkisi yaratıyor.

Crossblade
Forspeed

Aracın detaylarına bakacak olursak,

Tasarımı hakkında konuşacak olursak, aynı kardeşi Fortwo’da olduğu gibi compact ve yakışıklı. Buda tabi aracı şehirci yapıyor ki, buda bir Ferrari kullanıyormuşsunuz gibi dikkatleri üzerinize çekmeye yetiyor. Fortwo’nun cabriosu olarak adlandırmak elbette haksızlık olur. Çünkü led aydınlatmaları, elden başlı başına geçirilmiş ön profili ve nefis iç tasarımı ( özellikle kesik direksiyon ) ile övgüyü hakederken, en büyük yenilik ise aslında motorda yatıyor. Çünkü sadece elektrikli motor ile karşımıza çıkacağını belirtmekte fayda var. Batarya detayları hakkında bilgi henüz resmi olarak verilmedi ancak aracın yerden yüksekliği, aerodinamik jantlara baktığımızda, menzil üzerinde mühendislerin sıkı bir iş çıkardığını düşünmek zor değil. Gerçi aracın cabrio oluşu, bir nebze aerodinamik yapıyı etkiliyor olsada, bekleyip sonuçları görerek değerlendirmek çok daha doğru olacaktır.

2020 itibarıyla Avrupa pazarına merhaba demesi beklenen araç, Paris otomobil fuarında olacak. Sizinde fuarda detaylarını görmek istediğiniz araçlar var ise, yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Bu arada hala izlemeyenleriniz var ise, Smart Fortwo testini kaçırmamanızı öneririm.

 

Görüşmek üzere..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin