Aston Martin radikal bir şekilde klasik otomobillerinde EV atağına kalkmış durumda.

Her defasında hatırlatmakta fayda var. “EV” Electric Vehicle, isminden de anlaşılacağı üzere, tamamıyla elektrikli bir üniteye sahip otomobillere verilen ad. Aston Martin ise çok zekice bir hamleyle klasik otomobillere EV dönüşümü için adım attı. Modern dünyaya ayak uyduran ve kendini geliştiren bir marka gibi anımsatsa da, aslında durum çok farklı.

Bildiğiniz üzere yurt dışında otomobiller emisyon oranlarına göre değerlendirilmekte ve fiyatlandırılmaktadır. O nedenle de belli bir emisyon değerlerini aşan otomobiller, bir nevi ya müze yolu yada hurda yolu gözüküyordu. Aston Martin klasik otomobillerin günümüzde de ayakta tutabilmek adına, bu klasik araçlar için geri dönüşüm EV uygulamasına başladı. İşte bunun ilk meyvesinden biri de ( ilki  1970 DB6 MkII Volante )  Heirage EV Concept. İlk kez 1976’da üretilmişti ve 1989’da üretim bandından inmişti.

Marka tarafından koleksiyoncular için değerlendirmede “otomobillerinin tarihsel önemi göz önüne alındığında, herhangi bir EV dönüşümünün orijinal otomobilin bütünlüğüne sempati duyması hayati önem taşımaktadır” O nedenle de bu konu üzerinde de hassas olduklarını belirtiyorlar.

Paul Spiers (Başkan) Aston Martin Works “Müşterilerimizin otomobillerinin uzun süreli korumanın bir yolunu bulmak için biraz zaman harcadık. EV gücüyle klasik Aston Martin’i kullanmak benzersiz bir deneyim. Kuşkusuz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanlar başta olmak üzere, birçok mal sahibine son derece cazip gelecektir. Ayrıca EV-dönüştürülmüş miras araçlarını devreye alarak koleksiyonlarına başka bir boyut katan koleksiyoncuları da öngörüyoruz.” açıklamalarına yer vermiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin