Daimlerden Smart’ın %50’sine talip olan Çin’li Geely, Smart’ın 2020 itibarıyla artık tamamen elektrikli otomobil üreteceğini açıkladı.

Mercedes‘in en yakın rakiplerinden olan Volvo‘nun yatırımcısı Geely, bu kez Smart’ın yarısını alarak, Daimlerle ortaklaşa Smart’ı geliştireceklerini ve 2020 itibarıyla artık Smart’ın tamamen elektrikli bir otomobil olacağını belirtmiştir.

Şehirci bir marka olma yolunda tamamen odaklanacak olan marka, B segmenti yelpazesini geliştirmek için Daimler’den 500 milyon € karşılığında garanti aldıkları belirtiliyor. Smart cephesinde ki durum ise, aslında 1997 yılında beri kar yapmak için çok çalışmış olsa da, istenilen ve hayal edilen başarıya ne yazık ki ulaşılamamıştı.  Nitekim Geely’nin kaptanı Li Shufu Smart’dan önce geçtiğimiz sene Daimler’in %9.7 hissesini satın alarak, en büyük hissedar sahibi olmuştu. 14.5 milyar dolar serveti bulunan Li Shufu, üretime Çin’de devam edileceğini ancak fabrika 2022’de açılacağı için, bu süre zarfında Fransa’da bulunan Smartville fabrikasında devam edeceklerini belirtmiştir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin