Yeni Polo’nun Türkiye lansmanı geçtiğimiz günlerde yapıldı ve 64.900 TL’den başlayan fiyatlarla ülkemizde satışa sunuldu.

Yeni Polo, ülkemizde 3 farklı donanım seviyesinde 64.900 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak. Daha önce de olduğu gibi giriş seviyesinde Trendline bulunuyor. Trendline seviyesi aslında çok da boş değil. 6.5 inçlik Composition Color medya ünitesi, USB girişi ve LED gündüz farı gibi özellikleri standart olarak sunan model genel ihtiyaçları karşılıyor gibi. Gerçekten boş bir Polo’nun nasıl gözüktüğünü merak ediyorsanız Alman versiyonuyla ilgili haberimizi okuyun.

Donanım seviyenizi Trendline’dan, Comfortline’a çıkardığınızda, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, ön ve arka park sensörleri, otomatik kararan dikiz aynası ve “Sassari” 15 inç alüminyum alaşım jantlar ekleniyor. Farklı döşeme ve trim gibi detaylar da içeren comfortline için ise Trendline’ın üzerine 11 bin tl daha vererek 75.900 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Comfortline’ın, Trendline’dan en önemli farkı ise DSG opsiyonunun sunuluyor olması. Comfortline donanım seviyesinde DSG opsiyonu için 6.900 TL ödemeniz gerekiyor.

Polo’da ilk kez sunulan Highline donanım seviyesinde ise, 16 inç jantlar, led stop lambaları, “hız sınırlayıcı” (hız sabitleyici değil), Klimatronik çift bölgeli klime ve 8 inçlik Composition Media multimedya sistemi geliyor. Manuel seçeneği bulunmayan Highline donanım seviyesindeki 1.0 TSI Polo’nun fiyatı ise 87.900 TL.

Yeni Polo 4 farklı motor seçeneği ile alınabiliyor. Giriş seviyesi Trendline’da 1.0 MPI ünite 75 Hp, 1.6 TDI ünite 80 Hp güç sunuyor ve iki motor seçeneği için de DSG opsiyonu sunulmuyor. Comfortline’da 1.0 TSI ünite 95 Hp olarak sunulurken hem DSG, hem manuel olarak alınabiliyor. 1.6 TDI motor ise sadece manuel olarak alınabiliyor ve 95 Hp güç sunuyor. Highline’da ise sadece 1.0 TSI ünite DSG ile 95 Hp olarak alınabiliyor. Dizel otomatik seçenekler ise listeye ilerleyen günlerde eklenecek. GTI veya daha eğlenceli benzinli seçenekler ile ilgili bilgi ise henüz yok. Vergi problemleri nedeniyle GTI ülkemize hiç  giriş yapmayabilir. GTI’ın detayları için haberimizi okuyun.

En pahalı benzinli seçenek olan Highline 1.0 TSI için fiyat 87.900 TL’ye ulaşıyor. En pahalı dizel seçenek olan Comfortline 1.6 TDI için ise 91.800 TL ödemeniz gerekiyor. Tabi 90 bin TL bandında ödediğiniz bu fiyatlara, 1.890 TL’lik cam tavan ve 610 TL’lik metalik renk opsiyonları dahil değil.

Acele etmeyin, Aralık ayında yeni paketler geliyor!

Henüz listede bulunmayan R-Line, Dekor, Dizayn ve Teknoloiji paketleri ise Aralık ayından itibaren satın alınabilecek.

R-Line paketi’nde, Comfortline ve Highline için R-Line dış paket, 16 inç Sebring jantlar ve dijital gösterge paneli ortak sunulurken, Comfortline modeline ilave olarak Composition Media ve çift bölgeli otomatik klima sistemi; Highline donanımına ilave olarak ise karartılmış arka camlar sunuluyor.

Dizayn paketi’nde ise her iki donanım seviyesi için panoramik açılır cam tavan ve karartılmış arka camlar bulunurken, Comfortline modelinde ek olarak LED Stop lambaları da mevcut.

Her iki donanım seviyesi için sunulan, Teknoloji paketi’nde, kör nokta uyarı sistemi, geri görüş kamerası ve Adaptif hız sabitleyici yer alırken, Dekor paketi’nde ise, farklı renkte dekor seçenekleri, geri görüş kamerası, dijital gösterge paneli ve karartılmış arka camlar yer alıyor.

Peki neler yeni?

Volkswagen Polo’nun, altıncı jenerasyonu geçtiğimiz aylarda Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Model yeni gövdesinde de hem boyutlarıyla, hem sunduğu özellikleriyle segmentinde tepeye oynamaya çalışıyor. Yeni modelin tasarımı önceki versiyona göre oldukça olgun ve ölçüleri gözle görülür seviyede daha büyük.

Önceki Polo’nun üzerinden 8 yıl geçti ve Yeni Polo, hem dış görüntüsüyle hem de görüntüsünün altında sakladıklarıyla önceki Polo’dan oldukça farklı. VW’nin güncel MQB A0 platformunda yer alan Polo, platformu şu anda Seat Ibiza ile paylaşıyor ve bu platforma ilerleyen günlerde Audi A1 ve Skoda Fabia da eklenecek.

Yeni platform bize ne ifade ediyor diye sorarsanız alacağınız ilk cevap artan boyutlar olacaktır. Yeni Polo’nun aks açıklığı 9 cm, boyu ise 8 cm büyümüş. Kabinde ekstra 7 cm yaşam alanı oluşturan bu artış, bagaj hacmini ise 280 litreden 350 litreye çıkarmış. Oldukça ciddi bir fark.

VW, daha büyük kabinle beraber, Polo’nun teknolojisinin de yeni seviyelere ulaştığını iddia ediyor. “Dijital dünya için inşa edilmiş” diye lanse edilen kabinin merkezinde, orta konsoldaki 8 inç boyuta ulaşabilen dokunmatik ekran yer alıyor. 6.5 inçlik Composition Color medya ünitesinin standart olarak sunuluyor olması oldukça güzel. Tamamen dijital kadranlar ise sınıfında kesinlikle öncü rol oynuyor. Comfortline ve Highline’da kullanılan yumuşak malzemeler ve farklı trim parçaları ise kalite hissini kesinlikle arttırıyor.

Yeni Volkswagen Polo’nun detaylı testini ise aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin