Mazda, Kai Concept’i Tokyo’da görücüye çıkardı. Hatchback gövdesiyle konsept model, yeni Mazda 3 hakkında fikir veriyor.

2017 Tokyo Otomobil Fuarı’nın başlamasıyla beraber, firmalar konsept ve yeni modellerini sergilemeye başladı. Mazda ise hatchback severlere hitap ederek Kai Concept ile karşımızda. Kai’nin, yeni jenerasyon Mazda’ların temelini oluşturduğu söyleniyor.

Firma çok fazla detay vermese de, konseptin yeni Skyactiv-X motora sahip olduğunu biliyoruz. Piyasadaki ilk kompresyonla ateşleme yapan benzinli motor olacak olan Skyactiv-X’in, verimliliği %20-30 oranında arttırarak, %10-30 arasında daha fazla tork üretmesi bekleniyor. Motorla ilgili diğer detaylar için haberimizi okuyun.

Kai Concpet, Mazda’nın Kodo tasarım dili üzerinde şekilleniyor ve firmaya göre kendini daha ‘olgun’ bir şekilde ifade ediyor. Tasarım açısından model, oldukça kaslı gözüken geniş çamurluklara ve ince farlara sahip. Ön yüz Mazda’nın güncel tasarım diline oldukça benzese de, bu kadar geniş çamurluklar tabiki konsept model ile sınırlı kalacaktır. Arkada yer alan daha uslu tasarım, çift çıkışlı egzozlar ve difüzör ile sportif ve sert tasarımı devam ettiriyor.

Kai Concept, kabinde sunduğu minimalist tasarım diliyle, bolca oyuncak barındıran modellerden ayrılıyor. Sürücüye odaklı yerleştirilmiş gösterge ve orta konsoldaki normal bir vites topuzuna, konsola oldukça iyi bir şekilde yedirilmiş medya ünitesi eşlik ediyor.

Mazda, Kai Concept ile rafineliği arttırarak, otomobilin genelinde daha konforlu ve sessiz bir sürüş ile geliştirdikleri performansı kombine etmiş. Kai Concept ölçüleri bakımından tam olarak Mazda 3’ü temsil ediyor ve konsept modelin şimdiden çok sevildiğini düşünürsek, Mazda 3’ün üretim versiyonuna taşınabilecek güzel detaylarla beraber, yeni Mazda 3’ü çok ileriye taşıyabilir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin