Toyota, SUV segment kurucu ve öncüsü olarak tanımlayabileceğimiz RAV4’ü yeniledi. Hibrit versiyonu ise çok yakında Türkiye’de.

1994 yılından günümüze 25 senedir piyasada olan Toyota RAV4 5.Jenerasyonu ile gün sayıyor. Nitekim marka tarafı yılın ikinci çeyreği hibrit versiyonunun ülkemize giriş yapacağını ön görüyor. Toyota’nın TNGA-K platformunu kullanan ilk SUV modeli olan RAV4 Hybrid, sessizliği, kabinde çok daha fazla konforu ve genişliği ile birlikte ince işçiliğe sahip ayrıntılarıyla da dikkat çekiyor.

Yeni RAV4’ün Türkiye’de satışa sunulacak hibrit versiyonu, kendi kendine şarj eden güç ünitesiyle sınıfında benzersiz bir seçenek olmaya devam ediyor. 222 HP güce sahip yeni 2.5 litre hibrit motor, elektrikli dört çeker AWD-i sistem ile  zor şartlarda mükemmel bir performans gösteriyor.

Aracın detaylarına baktığımızda, 4600 mm uzunluğundaki yeni model, uzunluk olarak mevcut jenerasyondan farklılık gösteriyor olsa da, gövdenin ön ve arka uzantılarında yapılan eksiltmeye karşın aks mesafesinde yapılan 30 mm’lik artış ferah ve konforlu iç mekan sağlıyor. 580 litrelik kapasite ile sınıfında iddialı bir bagaj hacmi sunuyor.  Katlanan arka koltuklar, çift katlı bagaj zemini ile yeni RAV4 Hybrid’in genişliği 10 mm artırılarak 1855 mm’ye çıkartıldı. Geliştirilen en son güvenlik teknolojileri yeni RAV4 Hybrid modelinde de büyük önem taşıyor. 2015 yılında tanıtıldığı günden bu yana dünya çapında 10 milyon yeni araçta sunulan Toyota Safety Sense’in ikinci jenerasyonu RAV4 Hybrid’de standart olarak bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

RAV4 tamamen yenilendi, peki ya ama motorları?

Toyota Safety Sense’in aktif güvenlik sistemleri, kazalardan kaçınacak veya şiddetini azaltacak şekilde tasarlandı.  Toyota’nın sıfır kaza hedefine giden yolda önemli bir adım olan Toyota Safety Sense, ikinci jenerasyonuyla tüm RAV4 modellerinde standart olarak sunulacak. Toyota Safety Sense, gündüz ve gece yaya algılama özelliğini içeren Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), bisiklet algılama özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC), otomatik yönlendirme desteğini içeren Şerit Takip Sistemi (LDA) ve Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB) teknolojilerine de sahip.

Toyota RAV4’ün yeni 2.5 litre Hybrid Dynamic Force motoru, yakıt ve emisyon verimliliğini bir araya toplarken daha fazla güç ve daha dinamik bir sürüş getiriyor. Dört çeker modelde 222 HP güç üreten hibrit motor, güç ve hızlanma açısından oldukça etkileyici performanslar sunuyor. RAV4 Hybrid bu sayede 100 km/s hıza sadece 8.1 saniyede çıkabiliyor. Toyota’nın birçok fayda sunan dördüncü jenerasyon kendi kendini şarj eden hibrit sistemi ilk kez Yeni RAV4’te kullanılacak. Daha kompakt hale getirilen hibrit sistemde, yeni bataryalar yüzde 11 daha hafif ve şanzıman kaybı öncekine oranla yüzde 25 daha az. RAV4 Hybrid, 4.5 lt/100 km tüketime ve 103 g/km emisyona sahip olarak ön plana çıkıyor.

Yeni RAV4 Hybrid, Toyota’da ilk kez kullanılan bir özelliğe de sahip. Yeni kameralı dikiz aynası, daha iyi bir çevre görüş açısı sağlıyor. İstenildiğinde konvansiyonel otomatik kararan ayna olarak, direkt arkadaki yolu ve trafiği yansıtacak gibi kullanılabiliyor. İstenildiğinde ise daha geniş bir açıya sahip dijital bir ekran olabiliyor. RAV4’ün arka camına monte edilen yüksek çözünürlüklü kamera sadece bir düğmeyle, gerçek zamanlı görüntüyü buraya aktarmaya başlıyor.

RAV4 Hybrid’in diğer çarpıcı kabin özellikleri arasında aracın etrafını 360 derece gösteren Panoramik görüş monitörü de yer alıyor. Bu, aynı zamanda arazi şartlarında daha net görebilmek ve karar verebilmek adına sürücüye yardımcı oluyor. Ayrıca dar alanlarda sürücünün görüş açısında olmayan noktaları da gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin