Evet en hızlı alternatif ama bu onların gerçekten umrunda mı?

Elon Musk, Tesla Semi’ı tanıtırken modelin normal çekicilerden çok daha hızlı ve güçlü olduğunun üstünde fazlasıyla durarak anlattı. Bu durum medyada oldukça ses getirdi ve Tesla hem Roadster hem Semi ile günlerdir gündemde. Ama peki gerçek kullanıcı kitlesi Tesla Semi ile ilgili ne düşünüyor?

İngiltere’nin Yol Taşımacılığı Birliği’ne (RHA) göre Tesla Semi’ın performansı sürücülerin pek de umrunda değil. Autocar’a konuşan, RHA yetkilisi Rod McKenzie, performans değerlerinin sürücülere pek bir şey ifade etmediğini, şarj noktaları ve menzilin azlığının büyük soru işaretleri olduğunu söyledi.

“Sürücüler söylenen rakamları umursamıyor. Bize bir şey ifade etmiyorlar. Aradığımız şey performans değil, çünkü zaten hız limiti 90 km/s ile sınırlı.”

“Tesla Semi’ın 800 km menzile sahip olduğu söyleniyor. Bu bir dizel çekiciden çok daha az. Yani sık sık şarj edilmesi lazım. Her şeyden önce, şarj noktaları nerede? Etrafta pek fazla yok. Ve normal çekiciler dizel yakıt ile oldukça hızlı doldurulabiliyorlar.”

“Musk, 30 dakikalık hızlı şarjlar olacağını söylüyor ama bence şarj sürelerini önce gerçek hayatta görmeliyiz. En ufak zaman kaybı bile bizim verimliliğimizi oldukça düşürüyor.” diyen McKenzie Tesla Semi ile ilgili soru işaretlerini açıkça dile getirdi.

Musk, modelin 0’dan 100’e 35 ton yük taşırken 20 saniyede çıkabileceğini söylüyor. Bu durum tır sürücüleri açısından önemli değil, ama diğer taraftan otomobil sürücüleri açısından oldukça önemli. Trafikte bir tırın arkasında kaldığınızda en büyük probleminizi dur-kalk esnasında ya da trafiğin açıldığı anlarda tırların otomobillere göre çok yavaş hızlanması oluşturuyor. Tesla Semi bu durumu oldukça hafifletebilir ve belki de trafiği bir miktar rahatlatabilir.

McKenzie, tutucu davrandığını ve güvenilir dizel tırlarını bırakarak, kendini kanıtlamamış elektrikli bir çekiciye yönelmeyi düşünmediklerini söylüyor. Bu noktada Tesla’nın nasıl bir pazarlama stratejisi izleyeceği ise büyük bir soru işareti. Tesla Semi’ın detaylarını veya fiyatını henüz bilmiyorsanız önceki haberlerimizi buradan okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin