Tam yüklü haliyle 800 km menzil sunuyor.

Tesla’nın uzun süredir merakla beklenen tırı sonunda tanıtıldı. Yeni Tesla Roadster ile beraber sahnede olan Tesla Semi, beklendiği gibi tır ile yük taşımacılığının geleceğini değiştirebilecek şekilde geldi.

Öncelikle en önemli rakamları söyleyerek başlayalım. Tesla, modelin şehirler arası yol hızlarında, tam yüklü (yaklaşık 35 ton) haldeyken 800 km menzile sahip olduğunu söylüyor. Aynı şekilde yine tam yüklüyken 0’dan 96 km/s hıza 20 saniyede ulaşabilen tır, %5 eğime sahip yokuşları sabit 105 km/s hızda çıkabiliyor. Yüksüz haldeyken çekici ise 0-96 km/s hızlanmasını 5 saniye civarında tamamlıyor. Bu rakamların yakınından geçebilen her hangi bir normal çekici veya kamyon olmadığını söylememize gerek yok.

Peki bu 800 km’lik menzilin sonunda ne oluyor? Tesla’nın yeni DC Megacharger’ları yarım saat içerisinde 640 km menzil sağlayacak şekilde şarj edebiliyor. Bu şarj istasyonlarını çeşitli kamyon duraklarına yerleştirecek olan Tesla, elektrikli tır konseptini gerçekten kullanışlı hale getirebilir.

Bu rakamların arkasında ise 4 adet bağımsız elektrik motoru yer alıyor. Arkadaki tekerlekleri ayrı ayrı kontrol eden ve tork dağılımını dengeleyen motorlar güvenli bir kalkış sağlıyor. Uzun menzilin arkasında yatan en büyük etkenlerden biri ise rüzgar direnci. 0.36 Cd rüzgar direncine sahip olan Tesla Semi, Bugatti Chiron’un 0.38 Cd’lik rüzgar direncinden bile daha iyi değerler sunuyor. Normal bir kamyonun, rüzgar direncinin 0.65-0.70 civarlarında olduğu düşünülürse aradaki fark oldukça ciddi.

Bir tırda en önemli yerlerden biri de sürücü kabini. Tesla Semi, pek çok tırın aksine ortada yer alan bir sürücü koltuğuna sahip. İki yanda bulunan devasa ekranlar, tırın etrafında bulunan kameralardan görüntüleri sürücüye taşıyor ve hiç bir kör nokta kalmamasını sağlıyor. Merak edilen soruya gelecek olursak, Tesla Semi’da da pek çok sürücü destek ve güvenlik sistemi sunuluyor. Model S ve X’te olduğu şekilde olmasa da tır öndeki tırı takip edebilecek şekilde otonom sürüş sunuyor.

Bu kadar teknolojinin dayanıklı olmayacağını düşünenlere ise Tesla, 1.6 milyon kilometrelik garanti sunuyor. Fiyatı henüz belli olmayan modelle 200,000 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabileceğiniz söyleniyor. Rezervasyon için ise Tesla Roadster’ın aksine sadece 5 bin dolar isteniyor. Eğer Tesla, bütün vaatlerinin arkasında durabilir ve Megacharger ağını kurabilirse Tesla Semi’ın dengeleri büyük ölçüde değiştireceğini rahatça söyleyebiliriz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin