Filmlerden fırlaşmışçasına kolay bir şekilde…

Otomobillerimizdeki teknoloji geliştikçe hırsızlığa karşı daha güvenli hale geldiğini düşünüyoruz. Ama diğer taraftan hem içlerinde taşıdıkları ekipmanlar hırsızlar için daha cazip hale geliyor, hem de videoda izlediğiniz gibi bazen bu teknoloji hırsızlık için kullanılabiliyor.

Olay geçtiğimiz Eylül ayında Solihull, West Midland, İngiltere’de meydana gelmiş. Derby Telegraph’a göre, iki adam ellerindeki elektronik kutu ile arabaya yaklaşıyorlar ve burdan sonra olaylar daha önce görmediğimiz şekilde gelişiyor. Kutu ile evin içindeki anahtarın sinyalini yükselterek, anahtarsız giriş-çalıştırma sistemiyle otomobilin kapılarını açan ve sonrasında çalıştıran hırsızlar, bunların tamamını 58 saniyede tamamlıyorlar. Olayın arkasındaki mantık çok basit ama kullanılan teknoloji normal hırsızlıklara göre çok fazla.

Yetkililer bu tarz yüksek teknolojili hırsızlıkların artışta olduğunu söylüyor. Otomobil üreticileri zamanla normal çalıştırma sistemlerinden, anahtarsız sistemlere geçiş yaptıkça sinyal güçlendiricilerin de yaygınlaştığı söyleniyor. West Midland polisi bu tarz hırsızlıklara karşı en iyi korunmanın takip sistemleri ya da eski direksiyon kilitleri ile sağlanabileceğini söylüyor.

Yani, anahtarsız çalışan otomobilinizi korumanın en iyi yolu anahtar gerektiren bir şeyler eklemek gibi gözüküyor. Modern teknolojiyi çoğumuz seviyoruz, bize ciddi kolaylıklar ve konfor sağlıyor ama belli ki bu teknoloji bazen farklı tehlikeler de oluşturabiliyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin