Seat, Leon’u 7 yıl sonra yenilemeye hazırlanıyor.

Seat, güncel Leon ile ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok pazarda güzel satış rakamlarına ulaştı. Her ne kadar makyajlarla eklenen teknolojik oyuncakları, LED farları gibi özellikleriyle çok geride kalmış gibi gözükmese de hem tasarım, hem de teknik ve teknolojik olarak dördüncü jenerasyon için vakit geldi gibi gözüküyor.

AutoExpress’e konuşan, firmanın Ar&Ge yönetim kurulu üyesi Matthias Rabe, yeni Leon’un diğer güncellenen ve yeni gelecek olan modellerle beraber, Seat’ın tarihindeki en kapsamlı hareket olacağını söylüyor.

“Bu bizim en büyük hamlemiz. Ateca, Arona, yeni Ibiza ve makyajlı Leon’dan sonra oldukça hızlandık. Önümüzdeki üç yılda, 6 ya da 7 yeni model göreceğiz ve bunların pek çoğu tamamen yeni olacak.” diyen Rabe, yeni Leon ve yedi kişilik SUV gibi modellere gönderme yaptı.

Rabe’e göre 2020 Leon, tasarım olarak devrim niteliğinde değişiklikler taşıyacak ama bu değişikliklere rağmen ilk görüşte bir Leon olduğunu ifade edebilecek. Değişikliklerin bir kısmı güncel modellereden taşınan detaylar olacakken, bir kısmı Leon’a özel ilk kez karşımıza çıkan değişiklikler olacak.

Dışarıda güncellenen sportif görünümle beraber, MQB platformu kullanılmaya devam edecek. Artan aks açıklığı ve uzayan boyla beraber daha fazla diz mesafesi sunulacak.

Motor seçeneklerinde yine Volkswagen Grubu’nun 1 ve 1.5 litrelik benzinli motorları ve dizel seçenekleri göreceğiz. Yeni Golf’te tanıtılacak 48V mild hibrit ve bununla beraber bir de elektrikli bir model görebiliriz. Bu iki model de hem yakıt, hem vergi avantajlarıyla ülkemiz için oldukça mantıklı seçenekler olabilir.

Elimizde şimdilik modelin fotoğrafları veya diğer detayları yok. Ancak tanıtılmasına yaklaşık 1-1.5 yıl kadar kaldı ve bununla beraber hem casus fotoğrafları, hem de İspanyol firma tarafından açıklanan detayları önümüzdeki aylarda hız kazanacaktır.

Yeni Ibiza testimiz için tıklayın.

Yeni Arona’yı Barcelona’da yapılan lansmanında test ettik, buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Ateca’yı Sarpcan Köroğlu’yla kullandığımız Vlog için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin