10,000 Nm tork ile 0’dan 160’a sadece 4.2 saniye!

Elon Musk, bugün yapılan Tesla Tır lansmanından sonra büyük bir sürpriz yaptı. Uzun süredir üretilmeyen Tesla Roadster’ın 2020’de geri döneceğini duyurdu. Söylediği performans verileri ise kesinlikle dudak uçuklatıcı seviyede. Sunulan vaatler karşılık bulur mu bilinmez ama biz sizi rakamlarla baş başa bırakalım.

Öncelikle rakamların bazılarının gerçek dışı gelebileceği konusunda sizi uyaralım. 0’dan 96 km/s hıza sadece 1.9 saniyede çıkacağı söylenen Roadster günümüz rakamlarıyla en hızlı seri otomobil ünvanını alabilir. Bu hızlanma devam ettiğinde 160 km/s hıza 4.2 saniyede çıkan model, çeyrek millik kalkışı 8.8 saniyede tamamlayabilecek ki bu da yine en hızlı seri üretim otomobil ünvanını destekleyecek yönde. Ama yollarda olacağı 2020 yılına kadar diğer otomobillerin performansı da bu seviyeye ulaşabilir mi bilmiyoruz.

400 km/s’in üstünde son hıza ulaşabilen model, bu rakamları sağlayabilmek için 10,000 Nm’lik tork değerine güveniyor. Yanlış duymadınız 4 koltuklu bir spor otomobilde 10,000 Nm tork. Bu güç yere nasıl aktarılacaktır henüz bilmiyoruz ama Tesla, 1.9 saniyelik 0-96 km/s hızlanması vaat ettiğine göre bir yolunu bulmuş ya da bulmayı planlıyor.

Tüm bu performansın üstüne modelin elektrikli oluşuyla sizi yolda bırakacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yaklaşık 1,000 km menzil günümüz elektrikli otomobilleri düşünüldüğünde hayal olmanın da ötesinde. Elon Musk bu rakamların sadece bugün tanıtılan prototip için geçerli olduğunu ve üretim versiyonunun bu rakamların üstüne çıkabileceğini söylüyor. Bu söylenenlerin gerçekliğine ise yollarda görene kadar inanmakta zorluk yaşayabilirsiniz.

Model önde bir, arkada 2 elektrik motoruna sahip. Dillere destan olacak performans rakamlarını ise 250 kW/s’lik batarya paketi sağlıyor. İsminin hakkını verecek şekilde modelin tavanı sökülebiliyor ve biraz pratiklik katabilmek için 4 koltuk sunuluyor. 2 yetişkin ve arka koltukta yer alan mont ve çantalar olarak söylesek daha uygun olacak gibi.

Tasarım olarak ise önceki Roadster’ın aksine model tamamen kendisine özgü bir tasarıma sahip. Yine Tesla’ya yakışır şekilde akıcı hatlara sahip model, oldukça yakışıklı ve sportif görünüyor.

Peki bunların hepsi ne kadar?

Model 200,000 dolardan başlayan bir fiyat etiketine sahip ve Tesla 50 bin dolarlık kısmını rezervasyon için önceden istiyor. 1,000 adet ile sınırlı olacak olan ‘Founders Series’ ise 250 bin dolar fiyat etiketine sahip olacak ve Tesla bu serinin rezervasyonu için 250 bin doların tamamını istiyor. Rakamlar yurt dışı şartlarında bile oldukça yüksek. Ama Tesla fanatikleri muhtemelen rezervasyonlarını tamamlamaya başlamışlardır bile.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin