Ne yazık ki ışık hızında ilerleyen ülkemizde buda oldu ve kavşakta start stop özelliği nedeniyle beklemede olan otomobile ceza yazıldı.

Kırmızı ışıkta beklerken hem akaryakıt tasarrufu sağlamak hem de karbon salınımını düşürmek için, otomobil üreticilerinin geliştirmiş olduğu start stop özelliği, ülkemizde yeni farkedilmiş olunacak ki, ceza yazılmış durumda. S. Koca isimli bir vatandaşa, kavşaklarda aracın motorunu durdurmak yasak gerekçesi ile 108 TL para cezası çarptırılmış durumda.

Kendisi ” Değerli dostlar, bu aymazlık ve keyfiliğin ne olduğunu açıklayabilecek bir kardeşimiz var mı. Start stop olarak dizayn edilen bir araca “kavşaklarda aracın motorunu durdurmak” diye bir ceza yazılabilir mi?” haklı isyanını dile getirirken, ne yazık ki anlamak elbette mümkün değil. (ayda ortalama 4-5 litre yakıt tasarrufu sağlıyor)

Avrupa’da neredeyse start&stop özelliği olmayan araçlar yollara çıkamıyorken, bu akaryakıt tüketimini ve karbon salınımını görmezden gelip, kavşakta ışık beklerken motorun kendini kapatması, ülkemiz şartlarında görüldüğü üzere ne yazık ki suç sayılıyor.

25.10.2018 21:00

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından resmi açıklamaya göre;

 • 29.09.2018 günü Muğla ili Bodrum ilçesinde kavşakta aracının motorunu durdurarak bırakıp giden araç sahibine, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 57/1-E maddesindeki “Kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya aracın motorunu durdurmak” hükmünde belirtilen ihlalden dolayı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlendiği, bu durumun yaklaşık 1 ay sonra Ankara ili Pursaklar ilçesinde olmuş gibi aracın start-stop özelliğinden kaynaklı duraklaması sebebiyle ceza yazıldığı şeklinde basına yansıtıldığı tespit edilmiştir.
 • Araçta “start-stop” özelliği yok
 • Trafik denetimlerinde; “start-stop” özellikli araçlara bu özelliklerinden dolayı duraklamaları sebebiyle herhangi bir ceza tutanağı düzenlenmemektedir. Trafik denetimleri ve kuralları kapsamında böyle bir uygulama bulunmadığı gibi habere konu araç 2010 model olduğundan teknik bilgileri kapsamında “start-stop” özelliği de olmadığı anlaşılmıştır.
 • Trafik güvenliğini sağlamak, trafik kazalarını ve buna bağlı can kayıplarını azaltmak noktasında yapılan mücadeleye olumsuz etki edecek, vatandaşlarımızın devlete ve kurumlara güvenini sarsacak bu tür asılsız haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir.

14 YORUMLAR

 1. Bugün bu cezayı yazan memur arkadaş yarın elektrikli bir araç görüp motor sesi duyamadığında da ceza yazacaktır eminim. Ne günlere kaldık..

 2. Haberi okuyup polisi haksız bulan çok olur. Acaba star stop olan araç kavşakta kaç dakika bekledi, bunu soran yada bilen yok sanırım. Maalesef ki günümüzde bir elinde telefonda bir eli direksiyonda olan cokkkk kişi var malum herkes. Dünyayı kurtaracak gibi kırmızıda durunca ışıklara bakmıyorlar maalesef telefonlara bakıyorlar. Kusura bakmasın kimse ışık yandığında muhtemelen şahıs bir hayli beklemiş olmalı ki polis basmış cezayı. Bence bu açıdan bakın

  • Polisin yazdığı cezanın absürdlüğü gibi sizin de mesajınız absürd. Kardeşim bak ışıkta telefon kurcalayıp çok beklersen ceza yiyebilirsin fakat açıklaması ışıkta motor durdurmak değil trafikte telefon kullanmak yada trafiği aksatmak gibi haklı sebepler olabilir. Ayrıca start stop dakikalarca değil ayağını frenden çeker çekmez devreye giren bir teknoloji… Polis gibi senin de aklın karışık belli ki.

 3. Teknoloji cahili ülkemizde olan bitene şaşırmıyorum artık. Geçen gün de orijinal egzozlu bir Ferrari’ye trafikten men cezası vermişlerdi.

 4. Start stop özelligi olan araclar sessiz calisiyor bildigim kadariyla. polis o gurultulu caddede nasil duymus arabanin stop ettigini. onuda gectim elbet biri cezayi sikayet eder oda emsal olup bu ceza kaldirilir trafikten gibime geliyor. Tabi polisin ne amacla o cezayi kestigi ayri bir ironi.

 5. Tüm polis memurlarına çevik kuvvet dahil ceza koçanı verip ceza yazın denilirse öyle olur yakında yakıt fiyatları ve cezalar yüzünden aracımıza binemez hale geleceğiz

 6. 2019bütçesine göre trafik cezalarından elde edileçek gelir 6.1milyar TL hal böyle olunca start&stop’a da yazarlar yeşil ışıktada geçsen yazarlar

 7. Aracın motorunu kaç dakika boyunca durdurdu acaba, kavşak boş olmasına rağmen aracını park eder gibi bekleme yaptıysa cezanın kanunda yeri var, araç çalışıyor olsaydı bile kavşakta gereksiz beklemekten yine ceza yazılırdı.

 8. Devam etsinler bakalım daha neler görücez allah bilir hibrit otomobil olup hiç ses çıkartmayan motora da ceza ki (start&stop özelliğini taşıyana gelebiliyorsa) artık diycek birşey bulunmaz yani ayıptır ya

 9. Yüksek teknoloji üreten şirketlerin tüm şirketlere oranı %0,3 olan bir ülkede, teknolojiye bu kadar yabancı olan yetkililerin olması hiç şaşırtıcı değil. Dua edelim ki; arabaları önden bir at çekmiyor diye, sürücüleri büyücü diye taşlayan vatandaşlarımız yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin