Tek kapılı spor bir otomobil diye soru geldiğinde, muhtemelen bir çok kimseniz aynı yanıtı verecektir. Yanıt: BMW

Alman Premium otomobil üreticisi Bmw, yeni 8 serisi coupe ile karşımızda. Bmw 7 serisinin büyüdüğü topraklar olan BMW Dingolfing fabrikasında üretilen bu yeni 8 serisi canavar için, küresel çapta tanıtım bir kaç hafta sonra yani Kasım 2018’de gerçekleşecek. 8 rakamı, aynı i8’de olduğu gibi, aynı Z8’de olduğu gibi ürün gamının en üstü olduğunu ifade edecek duyguları yaratacağı için, Bmw’nin geçtiğimiz haftalarda açıklamış olduğu iNEXT stratejisi içinde anahtar olmuş olacağı ifade ediliyor.

BMW 8 serisi coupe geliştirilirken diğer ürün gamlarında olduğu gibi aracın dinamikleri, yol tutuşu ve yol koşullarına göre süspansiyonlarını en iyi şekilde optimize etmesi, akıllı xDrive all wheel drive yani 4 çeker sistemi ile çevikliğin bir araya gelmesi sonucu kusursuz bir otomobil ortaya çıkması, başlıca ana hedef olarak görülmüş.

Tasarım diline baktığımızda, dikkatli bakıldığında yeni bir tasarım diline kavuşmuş olduğunu görmekteyiz. Düşük profil ön tampon, elbette tabi Bmw böbrekleri ve üçgen formda olması ve de siyah olması, laser ışık olarak isimlendirilen aydınlatma teknolojisi ve tasarımı açıkçası araca önden baktığınızda mermi gibi göstermeyi fazlasıyla başarıyor.

Genel boyutları itibarıyla, 4.8 metre uzunluğu 1.9 metre genişliği, 1.3 metre yüksekliği ve son olarak 2.8 metrelik aks mesafesi ile benim diyen sedan araca bile taş çıkarırken, dinamiklerinin iki kapı bir araca göre ne denli yüksek olduğunu da gösterir nitelikte. Özellikle bir diğer çekmek istediğim detay ise, aracın tavanının tasarımına baktığınızda o sanki RCZ‘nin tavanında yer alan önden bombeli çıkan ancak arkaya gelindiğinde bir porsche edasıyla sona ermesi, elbette aerodinamik yapı için havanın direnç göstermedin, arka spoilerdan terk etmesi için, özel olarak tasarlandığı marka yetkilileri tarafından iletilen diğer bir detay.

Aracın kabin içerisinde en çarpıcı detayın ünlü Bmw şanzıman kontrol ünitesinin, sportif olmakla birlikte kristal ve daha kalın bir görünüme ulaşmış olması. Ayrıca 10 ve 12 inclik iki adet ekranın yer aldığı kokpitte 1375watt değerinde 16 hoparlöre sahip bir ses sistemi de ayrıca mevcut. Ayrıca bu araçla birlikte Microsoft Office 365 senkronizasyonu yapıldığı takdirde, otomobil içerisindeyken dahi toplantı ve maillerini kolay bir şekilde yönetebileceğiniz belirtilmekte.

Piyasaya sürülecek olan BMW M Performance modeli, yeni BMW 8-Serisi Coupe’nin sportif özünün etkileyici bir şekilde gösterilmesini sağlıyor. M Performans aracında 8 silindirli V8 bir ünite 530hp güç üretiyor olacak. Bu motorlar daha geniş bir dişli oranı yayılımına ve hatta daha sportif vites geçişlerine sahip olan ve direksiyon simidindeki vites değiştirme düzenekleriyle çalıştırılabilen en son nesil sekiz ileri Steptronic şanzımana aktarıyor olacak.

BMW M850i ​​xDrive Coupe’de standart olarak sunulan xDrive sisteminin arka tekerlek sapması ve arka diferansiyel kilidi, otomobilin spor yetenekleri test edildiğinde maksimum çeviklik ve hassasiyet sağlıyor. Dizel motor cephesine bakıldığında ise, 6 silindirli ünite 320hp üretirken, dizel olmasının avantajıyla tam 620nm tork güç sağladığını belirtmekte fayda var.

Kasım 2018 itibarıyla muhakkak teknik veriler paylaşılacak ve detayları ile sizlere burada aktarıyor olacağım.

Görüşmek üzere..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin