V10, diğer bir tabirle 10 silindir 5.2 litrelik hacme sahip Audi R8 Coupe artık daha yakışıklı ve daha hızlı.

GT3 ve GT4’de yer alan V10 ünitenin neredeyse aynısının kullanıldığı araç için, evet bir pist aracı demek artık mümkün. Hatta öyle ki, kendine özgü piston yağlama teknolojisi sayesinde, ağır G kuvvetine maruz kaldığı esnada dahi yağlanmanın, pistonlara kusursuz aktarıldığı ve yakıt pompalama tarafında ise işlerin kusursuz ilerleyebilmesi için bir nevi değişikliğe gidilmiş Audi tarafında.

Tasarım anlamında ön tamponda yer alan iki parçalı hava giriş ızgarasının artık yekpare olduğunu ve arka tamponda da difuzor başta olmak üzere, kozmetik anlamda değişikliğe gidildiğini görmekteyiz.Araç içerisinde bolca alcantra malzeme bizi karşılıyorken, Audi burada bir premium otomobil olduğunu her noktada kendini hatırlatmış gibi gözüküyor.Motor tarafında ise 10 silindir 5.2 litrelik motor hacminin 620hp dolaylarında güç ürettiği resmi olmasa da, elimize ulaşan bilgiler bu yönde. 19inc ve ultra hafif 20inc jantların kullanıldığı bu aracın motoru ise Macaristan Gyor fabrikasında üretiliyor.

Gelişmiş denge çekiş sistemininde güncellenmesiyle 0-100 değerleri 3 saniye dolaylarındayken, aracın 100 kms hızdan tamamıyla durması ise sadece 1.5 saniye olarak belirtilmekte.

Aracın kontrol ünitesi motorun arkasına yerleştirilen yıldırım hızındaki yedi ileri S tronic şanzıman sistemine yönlendirilir. Üç farklı sürüş modu, sürücüye tam uyarlanabilirliği sunar; arzu edildiği takdirde S tronic, manuel olarak da kontrol edilebilir. Vites değişimi komutları elektronik olarak aktarılır (kablo ile). Kalkış kontrol özelliği, hareketsiz konumdan seri kalkış ve azami hızlanmayı yönetir. Bir başka S tronic işlevi, sürücü, 55 km/s üzerindeki hızlarda ayağını gaz pedalından çektiğinde etkinleştirilir. Bu durumda her iki debriyaj açılır ve otomobil vites boşta seyir moduna girer. Özellikle müşteriler tarafından yapılan gerçek yaşam kullanımı sırasında bu özellik, ciddi miktarlarda yakıt tasarrufu sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin