412 km/s son hız

Elektrikli spor otomobil üreticisi Rimac, Cenevre Otomobil Fuarı’nda ikinci elektrikli modelini tanıttı. Şimdilik C_Two olarak isimlendirilen konseptin teknik verileri ise dudağınızda yeni bir uçuğa yer açmanıza neden olabilir.

Firmanın söz verdiği gibi C_Two yerini alacak olduğu ilk model Concept One’dan daha güçlü. 0’dan 96 km/s hıza 1.85 saniyede çıkan model, geçtiğimiz aylarda ortalığı sallayan Tesla Roadster(1.9 saniye) ile neredeyse aynı rakamlara sahip. 0’dan 160 km/s hıza da 4.3 saniyede ulaşan C_Two, Tesla Roadster’ın 4.2 saniyelik süresinden 0.1 saniye daha yavaş olsa da kendisin çok daha büyük bir gövdeye sahip olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Bu rakamlara sahip olmak için elektrik motorlarından elde edilen 1,888 Hp ve 2,300 Nm tork, modeli aynı zamanda elektronik olarak sınırlandırılmış 412 km/s son hıza ulaştırabiliyor. Pek çok elektrikli otomobilin aksine Rimac, arka tekerlerde 2 hızlı bir şanzıman kullanırken ön tekerlerde tek hızlı şanzıman bulunuyor.

Otomobil üzerinde her bir tekerde ayrı bir elektrik motoru bulunuyor. Bu motorlar gücü her hangi bir anda tamamen bir tekere aktarabiliyor ya da mükemmel 50-50 dağılımı sağlayabiliyor.

Bu efsanevi gücün arkasında 120 kWh’lık bataryalar bulunuyor. Pist kullanımını gibi yüksek ısı üretilecek durumlarda da tam performans sağlanabilmesi için bataryalar hava ile değil sıvı ile soğutuluyor. Rimac, güncel test sistemlerine göre 650 km menzile ulaşabildiklerini söylüyor.

Model tüm performans verilerinin yanında ayrıca bolca teknolojik ekipman da sunuyor. Gövdede yaralan sayısız sensörün yanında 8 adet kamera bulunuyor. B sütununda yer alan kameralar yüzünüzü tanıyarak otomobile anahtarsız girip, çalıştırabilmenizi sağlıyor. Seviye 4 otonom sürüş sunabilen model sensörlerinin yanında çok hassas olan GPS sistemine de güveniyor.

Rimac C_Two, otonom sürüş yeteneklerini sadece otobanda belli bir hızda seyahat etmek için kullanmıyor. Belirli yarış pistlerinde kendi kendine tur atabilen model, aynı zamanda yapay zekası sayesinde size pistte nasıl daha hızlı gidebileceğinizi de öğretiyor.

Rimac, Tesla’dan farklı olarak tüm bunları bir sunumda sahneye çıkardığı bir prototip üzerinden anlatmıyor. Fuar’da herkesin önünde sergiledikleri bir model ile ortaya çıkıyorlar ve 2020 gibi bir ileri tarihte değil bu yıl sonunda üretime başlıyorlar. Ayrıca sadece 150 adet üretilecek olan C_Two’nun, bir spor otomobil değil Hypercar olduğunu hatırlatalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin