Elektrik otomobil üreticilerinin gövde gösterisi yaptığı Cenevre Otomobil Fuarı’nda, tasarımı ve teknik detaylarıyla Piech Mark Zero dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Volkswagen grubunun eski CEO’su Ferdinand Porsche’un torunu Toni Pieach tarafından hayata geçirilen marka, ilk modelini görücüye çıkarmasına karşılık teknik detaylar ve tasarım oldukça sıra dışı gibi görünüyor.

4432mm uzunluğunda, 1991mm genişliğinde ve 2620mm dingil mesafesi ile karşımıza çıkan 2 kapılı 3 adet elektrikli üniteye sahip aracın güç dağılımı ise oldukça farklı. Arka akslarda birbirine senkron 150kW güç üreten iki ayrı ünite ve aracın 150kW üreten kendi ünitesi ile 0’dan 100km/s sürate sadece 3.2 saniyede ulaştığı belirtiliyor.

Batarya üniteleri konusunda Çinli Desten firmasından destek alındığı belirtilirken, sadece 5 dakika şarj ile 500km menzile sahip olunabileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde yeni versiyon Tesla Supercharger ürünleri de benzer bir değer sunacağı belirtiliyordu. Sektöre giriş yapan yeni bir otomobil üreticisi olarak fazlasıyla iddialı gelen Piech, satışlarını konumlandırdığı ülke yada ülkelerin alt yapısı tarafında da yatırım yapacak gibi bir durum söz konusu gibi gözüküyor. Anlık 150kWh’dan fazla tek seferde akım sağlayabilecek bir sanayi elektriği elbette şuanda söz konusu değil gibi. Öncesinde de belirtmiş olduğumuz üzere bu konuda Tesla yeni versiyon Supercharger için çoktan kolları sıvamış durumda.

Yeni nesil Tesla Supercharger iki kat daha hızlı

WLTP değerlerine göre tam şarj ile 500km menzil sunan aracın toplam ağırlının ise 1800kg dolaylarında olacağı belirtilirken, fiyat konusunda ne yazık ki henüz bir açıklama bulunmuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin