272 beygir 4 tekere…

İspanya’da tanıtılan Polo GTI R5, Citroen DS3 R5, Ford Fiesta R5 ve Skoda Fabia R5 gibi otomobillerle beraber R5 klasmanında yarışmak için hazırlanmış bir ralli otomobili. Önümüzdeki yaz homologasyonu tamamlanacak olan model sonrasında yarışlara katılabilecek.

Polo GTI üzerinde şekillenen R5, 1,320 kilogram ağırlığa sahip. 2015’ten beri Fabia R5’i sunan Skoda ile hazırlanan model temel olarak ufak bir roket. Normal GTI’daki 200 beygirlik 2 litrelik ünitenin yerini, 272 Hp güce ve 400 Nm torka sahip 1.6 litrelik motor almış. 5 ileri sıralı şanzıman ile gücü sürekli 4 çeker sistemi üzerinden yere aktaran Polo GTI R5, 0’dan 100 km/s hıza 4.1 saniyede ulaşıyor. Normal Polo GTI ile karşılaştırmak biraz saçma ama kendisinden 2.6 saniye kadar hızlı ki bu oldukça büyük bir fark.

Homologe bir ralli otomobili olarak tabi ki değişiklikler bununla sınırlı değil. Daha geniş ve agresif gövdesi, tasarımın ötesinde tamamen fonksiyonel. Takla kafesi, gerekli güvenlik ekipmanları ve daha hafif jantları gibi detaylardan zaten bahsetmemize gerek yok diye düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl sonbahar aylarında yarışlarda gözükmeyi planlayan model, Volkswagen’in R5 sınıfındaki temsilcisi olarak boy gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin