Seri üretim versiyonu yıl sonuna kadar yollarda olacak

Wörthersee’den ve VW’nin etkinlik için hazırladığı otomobillerden geçen gün hazırladığımız haberimizde bahsetmiştik. Ayrıca pek çok konsept otomobilin de ilk kez bu etkinlikte ortaya çıktığını söylemiştik. Bu sene ortaya çıkan model ise Golf GTI TCR oldu.

Golf GTI TCR, VW’nin bu zamana kadar ürettiği en güçlü GTI olmasa da en hızlısı. WTCC yarışları için hazırlanan TCR’ın yol versiyonu olan model tamamen pist odaklı hazırlanmış. Wörthersee’de konsept olarak tanıtılan modelin, yıl sonuna kadar seri üretime geçerek yollarda olacağı söyleniyor.

Üretilen en hızlı Golf GTI ünvanı 306 beygirlik Clubsport S’e ait. Peki konsept modelimiz nasıl oluyor da en hızlı Golf ünvanına sahip oluyor. Aslında bu durumun biraz pazarlama stratejisi olduğunu söylemek gerek. VW normalde otomobillerini 250 km/s’lik elektronik limitör ile satışa sunuyor. Ancak kaldırılan bu limitör sonucunda GTI TCR, 264 km/s’lik son hıza ulaşabiliyor. Clubsport S için ise bu rakam 260 km/s ile sınırlı. Çok ciddi bir fark gibi gözükmüyor.

Golf GTI TCR’ın kaputunun altında tüm GTI versiyonlarında olduğu gibi 2 litrelik turbo ünite bulunuyor. Bu versiyonda 286 Hp gücü 6,800 devirde sunan motor, maksimum torku olan 370 Nm’yi 1,600 devirden itibaren veriyor. Eklenen ekstra radyatörler ise, yoğun pist kullanımında daha iyi bir soğutma sunuyor. Modelin bir GTI oluşuyla gücü sadece ön tekerleklere aktardığını vurgulamamıza gerek yok sanırım. Diğer taraftan manuel otomobil sevenler için ise kötü haber geliyor. Otomobil sadece 7 ileri DSG ile satışa sunuluyor.

Asıl farkı şasisinde

18 inçlik forged jantlar standart donanım listesinde bulunurken, opsiyonel 19 inç jantlar ile daha fazla dikkat çekmek isteyenler için seçenek sunulmuş oluyor. Delikli disklere sahip fren sistemi ise normal GTI’lardaki frenlerden tamamen farklı. Kendisine özel kaliperleri ve fren balataları ile yarış versiyonu ile hemen hemen aynı fren performansı sunmayı hedefliyor. 20 mm alçaltılan şasi ve özel süspansiyon ayarlarıyla, GTI TCR’ın asıl farkı şasisinde gibi gözüküyor.

Mekanik değişikliklerin yanında, havayı ekstra eklenen iki radyatöre kanalize eden yeni tampon gibi görsel değişiklikler de bulunuyor. Önde yeni splitter ile başlayan hat, yan etekler ile devam ederek arkadaki yeni difüzör ile tamamlanmış. Ayrıca daha önce sadece Golf R’da sunulan Akrapovic egzoz sisteminin TCR’da da yer alacağını söyleyelim. Otomobilin yan taraflarında bulunan balık eteği desenler de opsiyon listesinde bulunuyor. Yani hoşunuza gitmediyse bu şekilde satın almak zorunda değilsiniz.

VW, ayrıca kabinde de ufak değişiklikler yapmaktan çekinmemiş. Tamamı görsel olan değişiklikler, orta kısmı kırmızı olarak kaplanmış spor koltuklar, kırmızı dikişlere sahip direksiyon ve vitesten oluşuyor. Son olarak da kapı eşiklerine yerleştirilen kırmızı aydınlatmalı TCR çıtaları bulunuyor. En başta da söylediğimiz gibi modelin yıl sonuna kadar yollarda olması bekleniyor. Önümüzdeki yıl sekizinci jenerasyon Golf’ün yollarda olacağı düşünüldüğünde, modelin yedinci jenerasyonun kapanışını yaptığını söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin