Hyundai Ioniq 5 ve Kia EV6’nın lüks kardeşi de aileye katıldı.

Genesis, premium sınıfta “yepyeni bir deneyim sunacağını” belirttiği ilk elektrikli modeli GV60’ın örtülerini kaldırdı.

Hyundai Motor Group’un EV modelleri için geliştirilen E-GMP altyapı mimarisinden yükselen GV60, Ioniq 5 ve EV6 ile aynı temelleri kullanıyor.

Genesis’in SUV yelpazesinde GV70 ile GV80’in altına yerleştirilen GV60, Avrupa pazarında satılacak ikinci EV modeli olarak G80 Sedan’ın sıfır emisyonlu versiyonuna katılacak.
Koreli markanın yeni tasarım dilini taşıyan aracın ön bölümünde iki parçalı far düzeni ve güncellenen logo dikkat çekiyor. Bu açının alt kısmında ise dinamikliği vurgularken yüksek gerilimli bataryaya soğutma sağlayan yeni ızgara göze çarpıyor.
GV60 modeline profilden baktığımızda ise gizli kapı kolları ve yan aynaların yerini alan kameralar ile karşılaşıyoruz. Tabii ki son dönemde trend olan coupé-SUV hatlarını da belirtmeden geçmeyelim.
Kokpitte ise çift ekran düzeni hakim. Ioniq 5 ve EV6’ya benzer şekilde geniş orta konsol hem bu monitörleri hem saklama alanlarını hem de aracın önemli fonksiyonlarına erişim sağlayan düğmeleri içeriyor.
Geneli mavi renkte döşenen kabinin otomatik şanzımanın kontrolünü sağlayan bölgesi ve birkaç noktasında ise farklı tonlara yer verilmiş.
Koreli premium marka GV60’ın teknik özelliklerini açıklamadı ancak Ioniq 5 ve EV6 burada bize temel oluşturabilir. Platform kardeşlerinde sunulan 58 kWh ve 77,8 kWh batarya, büyük ihtimalle GV60’ta da kendisine yer bulacaktır. Bu durumda 483 km’ye kadar menzil sunacağını varsayabileceğimiz SUV modelinin güç çıkışı ise tek motor ve arkadan itiş düzeninde 124 kW (170 bg) ve 160 kW (217 bg) olacaktır. Dört çeker opsiyonu ise 225 kW (304 bg) güç ile gelecek olmalı.
GV60, Genesis’in Avrupa pazarında 2022 model yılında satışa sunacağı üç EV modelinden birisi olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin