Elektrikli otomobillerin batarya kapasiteleri kadar, onları şarj edecek ünitelerinde elbette üzerindeki yük ve önemi büyük.

Önceki yazılardan hatırlayanlarınız olacaktır, ulaşılabilir en uygun elektrikli otomobil için markalar kollarını çoktan sıvamış olduğunu belirtmiştik. Avrupa pazarında yer alan markaların Çin’in üretmiş olduğu batarya ve şarj teknolojilerine rakip olabilmek adına da muazzam bir çalışma yürüttüklerini yine aynı şekilde belirtmiştik.

Artık önceliklerin markası olarak da dile getirebileceğimiz Tesla, şarj konusuna da yatırım yapmaya başlamış durumda. Sonuç itibarıyla batarya kapasiteleri büyüdükçe, eğer hızlı bir akımı olan şarj istasyonu yok ise, doğal olarak şarj süreleri gittikçe uzuyor olacaktır. İşte bunu ön gören Tesla yeni nesil V3 Supercharger ünitelerini test etmeye başlamış durumda. Sanayi tipi elektrik akımından esinlenen sistemde, normalde 100-145kW aralığında olan supercharger üniteler, artık 250kW akımı araçlara iletebiliyor olacak. Bu da ortalama 5 dakikalık şarj ile 120-130km menzil demek. Kaba bir hesapla 15-20 dk şarj ile İstanbul’dan İzmir’e ulaşabileceğiniz anlamına geliyor. Elbette burada batarya kapasitenizin de bu doğrultuda büyük olması elzem.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Tesla Supercharger önümüzdeki sene Türkiye’de!

Özellikle Model3 için geliştirilen bu sistem için hali hazırda Tesla modellerine sahip olanların güncelleme alarak 250kW akımı destekler pozisyona gelip gelmeyeceğini, muhtemelen testler sonrası netleşecek ve bir açıklamada bulunacaklardır. Nisan 2019 itibarıyla kısıtlı bir kesime açılacak olan bu test aşamalarının, yıl sonuna kadar Avrupa ve Asya bölgesine de kapsayacağı ayrıca marka tarafından belirtilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin