Takla atılan kaza durumlarında sadece 0.08 saniyede açılarak bütün tavanı kaplıyor.

Otomobil piyasasında gelişmesi durmayan en önemli şeylerden biri de güvenlik. Her geçen gün otomobillerin güvenli sayılması için gereken standart yükseliyor ve yeni teknolojiler bulunarak listeye ekleniyor.

Tedarikçi(Hyundai’nin yan sanayisi gibi düşünülebilir) Hyundai Mobis, daha önce görmediğimiz bir airbag çeşidi ile karşımızda: tavan airbagi. Panoramik cam tavanlar için hazırlanmış olan sistem, olası takla ve kaza durumlarında yolcuların tavandan çıkmasını, tavanın kırılması ya da tavandan içeriye giren objeler sonucu yaralanmaları engellemeyi hedefliyor. Perde hava yastıklarına benzeyen sistem, sunroofun arka bölümünden patlayarak öne doğru bütün cam yüzeyi 0.08 saniyede kaplıyor.

Tabiki böyle bir airbagi hazırlamak farklı teknik zorlukları da beraberinde getiriyor. Örneğin, sistem hem cam tavan açıkken hem de kapalıyken efektif bir şekilde çalışabilmeli ve zaten hali hazırda oldukça dar olan tavan bölgesine iyi bir şekilde yerleştirilebilmeli. Hyundai Mobis, bu zorluklarla uğraşırken 11 yeni patent aldıklarını söyledi.

Hyundai Mobis, panoramik sunroof satışlarındaki yıllık %11 artışın bundan sonra %22’lere yükselmesini bekliyor. Yani bu airbag sistemi için pazar potansiyeli oldukça geniş. Sistemin ilk önce lüks SUV’lerde yer alması ve zamanla tüm modellere yayılması bekleniyor.

Hyundai Mobis’in kim olduğu merak ediyorsanız; isminden de anlaşılacağı gibi Hyundai Motor Grubu’nun OEM parça sağlayıcılarından biri olan firma 1977 yılında kuruldu ve 2015 yılında Dünya’nın en büyük altıncı OEM parça üreticisi olduğu iddia ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin