Siyah otomobillerin hepsi çekildi

Acayip otomobil yasaları konusunda Türkmenistan zirveye oynamaya karar vermiş gibi gözüküyor. İlk olarak 2015 yılında konuşulan siyah otomobil yasağı o dönemde sadece yeni ithal edilen otomobiller için uygulanmaya başlanmıştı. Şimdi ise başkan Gurbanguly Berdimukhamedov, ülkenin başkenti olan Aşkabat’ta bütün siyah otomobillerin yasaklandığını duyurdu.

Peki hali hazırda siyah otomobil sahibi olanlar ne yapacak? Kapılarının önünden çekilen otomobillerini sadece tek bir şart ile geri alabiliyor. Yeniden boyatmak.

Otomobillerini geri alabilmek için otomobillerini tekrar boyatacaklarını taahhüt eden bir sözleşme imzalayan otomobil sahipleri daha sonra otomobillerini daha açık bir renge boyatmak zorunda kalıyorlar. Tabi bu konunun bir de sıra bekleme ve ticari yönü olacağını ülkemizde yaşanan cam filmi yasağı ve dolu faciası gibi dönemlerden tahmin edebiliyorsunuzdur.

Türkmenistan’da da durum farklı gelişmemiş. Yasanın sonrasında ortalama 500$ olan boya ücretleri 1000$’a yükselmiş. Cam filmlerinden bahsetmişken onlar da 2014’ten beri yasak.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin