Çocuk koltuklarında güvenlik bir üst seviyeye çıkıyor

Maxi-Cosi, airbagli çocuk koltuklarının ilk örneğini üretti ve ürün gerekli onayları alarak İngiltere’de satışa çıktı. AxissFix Air isimli ödül sahibi model, firmanın en üst seviye koltuğu ve airbag üreticisi Helite ile beraber geliştirildi.

Boyu 61 ve 105 cm arasındaki çocuklar için kullanılabilen koltuk, Isofix bağlantılarına ve 360 derece dönebilen tabana sahip. Ayrıca taşıdığı iki adet airbag, CO2 kartuşları ve gerekli sensörlerin hepsini üstünde bulunduruyor. Kazayı kendi sensörleri ile sezerek, 0.05 saniyede hava yastıklarını tamamen şişirebiliyor.

Şu anda airbaglerin bir işe yarayıp yaramadığını veya gerçekten gerekli olup olmadığını sorguladığınıza eminiz. Airbagsiz koltuklarla yapılan karşılaştırma ve kaza testlerinde, airbagli modelin baş ve boyun yaralanmalarını %55 oranında azalttığı görülmüş.

Firma, öne doğru konumlandırılmış çocuk koltuklarında airbaglerin, çocukların baş ve boyunlarını nasıl daha iyi koruyacağı üzerine yaptığı çalışmalara bir kaç yıl önce başlamış. Firma yöneticilerinden Andrew Ratcliffe, motorsiklet ceketlerine yerleştirilen airbaglerden ilham aldıklarını ve bu teknolojiyi bebek koltuklarına uyarladıklarını söylüyor.

Aynı zamanda airbagli çocuk koltuklarının sayısını şimdilik arttırmayı düşünmediklerini söyleyen Maxi-Cosi, piyasaya çıkacak olan benzer ürünlerin kazalardaki çocuk yaralanmalarını büyük ölçüde azaltacağından emin. Ancak şimdilik ilk hedeflerinin ürünün fiyatını düşürerek daha fazla ailenin sahip olabilmesini sağlamak olduğunu söylüyorlar.

Fiyat demişken, Maxi-Cosi AxissFix Air İngiltere’de şu anda £550 (3,210 TL) fiyat etiketiyle satılıyor. Ülkemizde ise çeşitli sitelerde, farklı ithalatçılardan 4-5 bin tl civarında değişen rakamlar ile satın alabilirsiniz. Maxi-Cosi’nin Türkiye sitesinde ise şimdilik ‘çok yakında’ olarak gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin