Ayrıca ürün yelpazesinin tamamında elektrikli seçenekler de yer alacak.

Opel CEO’su Michael Lohscheller ve PSA Grup Müdürü Carlos Tavarez, Alman markanın finansal durumunu toparlayacak stratejik planı açıkladılar. The PACE! adı verilen proje bir kaç farklı girişim ile markaya serbest para akışı ve karlı bir iş modeli kazandırmayı hedefliyor.

Önceki haberlerimizde, Opel’in tamamen PSA platformlarına ve motorlarına geçeceğinden bahsetmiştik. Şimdi ise bu geçişin hızlanacağını söyleyen yetkililer, 2024’ten sonra bütün otomobillerin PSA Grubu teknolojileriyle yollarda olacağını söyledi. Şu anda kullanılan 9 farklı platform 2’ye, 10 farklı motor türü ise 4’e indirilecek.

PSA alt yapısını kullanacak ilk modeller yeni Combo ve 2019’da yollarda olacak olan Corsa modelleri olacak. Yenilenen Opel modellerini, her yıl bir de “büyük tanıtım” izleyecek. Hiç bir gövde türünü boş geçmeyecek olan Alman marka, 2020’ye kadar en az 9 yeni model tanıtmış olacak. Tanıtılacak olan tamamen yeni modellerden birisi de büyük SUV olacak ve crossover-SUV yelpazesinin tepesine oturacak.

Opel için önemli bir diğer hedef ise “Avrupa’nın CO2 lideri” olmak. Bu hedefe ulaşabilmek için, 2024’e kadar tüm otomobil modellerinde ya tamamen elektrikli ya da “verimli içten yanmalı motorlar” ile birleştirilmiş plug-in hibrit modellere yer verecek. 2020’ye kadar ise içlerinde Grandland X’in hibrit versiyonu ve yeni Corsa’nın tamamen elektrikli versiyonları olmak üzere 4 elektrikli modelin gelmesi planlanıyor.

Önceki haberimizde Opel’in, Russelsheim’de yeni inşa ettiği 210 milyon euroluk tesise ne olacağının henüz belli olmadığını söylemiştik. Son açıklamalarda tesisin Opel’in yeni çıkaracağı modellerden sorumlu olacağı ve tüm PSA Grubu için kullanılacağı açıklandı. Tesiste Alman ve Fransız mühendisler, yakıt hücreleri, otonom sürüş ve sürücü destek sistemleri gibi farklı alanlarda çalışacaklar.

PACE! projesi ile beraber, Opel 2022’ye kadar 20 yeni pazara giriş yapacak. Yeni platform ve projelerle beraber Opel’in ekonomik durumu nasıl hal alır bilmiyoruz ama iyiye gidecek gibi gözüküyor. Proje ve Opel’in PSA’ya geçişiyle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin