12,3 litre, 4 turbo, V16 blok ve 5,000 Hp güç. Hedef ise yaklaşık 500 km/s hız.

Bazılarınız ilk olarak 2013 yılında Dubai Otomobil Fuarı’nda ortaya çıkan Devel Sixteen’i hatırlayacaktır. Sadece tasarımıyla değil, iddia ettiği rakamlarla da hayal gücümüzü zorlayan model yakında gerçek olacak gibi gözüküyor. 2013 yılında 5,000 Hp güç ve 480 km/s’in üstünde son hız sözü veren modeli bu sene tekrar Dubai Otomobil Fuarı’nda görebiliriz.

2013 yılındaki fuardan sonra modelle ilgili ilk bilgi 2015 yılının sonlarında geldi. Sınırları zorlayan motorun arkasında yatan Michigan’lı firma, Steve Morris Engines, motorun dyno’nun sınırlarına ulaştığı ve 4,500 Hp ürettiği videosunu yayınladı.

Drag otomobilleri için motor hazırlayan firma, çalışmalarına burada son vermeyip devam etti ve son yapılan testlerde 5,007 Hp güç ve 5,287 Nm’lik tork değerine ulaşıldı. Devel Sixteen için tamamen yeniden hazırlanan motor, 12,3 litre hacme, 4 adet 81 mm’lik turboya ve 16 silindire sahip.

5,000 Hp’lik motor hazır ama Devel Sixteen’i yollarda görmemiz için gerekli olan tek şey motor değil. Bu boyutlarda güç üreten bir motoru, bir yol otomobiline, gündelik kullanıma uygun şekilde uygulamak çok zor. Özellikle bu gücü tekerleklere aktaracak bir şanzıman ve devamındaki aktarma organları, en az motorda olduğu kadar mühendislik gerektiren problemler.

Her şeye rağmen, Devel Sixteen’i bu sene Dubai Otomobil Fuarı’nda tekrar görebiliriz. Belki de motorun gücü kısılmış olarak ya da kendi kendine hareket etmeyen bir prototip şeklinde fuara getirilebilir. Sorularımızın cevabına ise, bu ayın 14’ünde Dubai Otomobil Fuarı’nın kapılarının açılmasıyla ulaşacağız gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin