Copyright Maison Vignaux @ Continental Productions

2022’de Hindistan ve Güney Amerika pazarlarına giriş yapacak.

PSA Grubu, son yıllarda otomotiv dünyasının yükselen yıldızı oldu desek yanlış olmaz. 2017’de Opel’i satın alan Fransız firma, kısa süre önce de FCA Grubu ile güçlerini birleştirmişti.

Yapılan bu hamleler hâliyle birçok yeni modele ve yeni platforma önayak oldu. Bugünkü yazımızın konusu ise Hindistan ve Güney Amerika hedef alınarak geliştirilen yeni Citroën C3. Kısa süre önce Avrupa ve Türkiye pazarında satılan versiyonu makyajlanan otomobil, bahsettiğimiz pazarların ihtiyaçlarına göre dizayn edilen yeni gövdesiyle karşımızda.

Türkiye’de atmosferik 83 bg ve turbo beslemeli 110 bg 1.2 PureTech motorlarla satılan makyajlı C3’e göre çok farklı olan Fransız B-hatchback dünya trendlerini izleyerek tıpkı Dacia Sandero Stepway gibi crossover esintileriyle tasarlanmış.

Dört metreden kısa gövde, 180 mm yerden yükseklik ve 635 mm çapında tekerlekleri ile bildiğimiz C3’ten ziyade C3 Aircross havası veren model, Fransız markanın daha çok pazarda var olma stratejisinin bir ürünü.

Dönüş çapı 10,20 metre olduğu için Hindistan’ın dar yollarına son derece uygun olan otomobil yeni Citroën modellerine benzer çizgiler taşıyor. X formlu far ve gündüz sürüş farı grubunun altında yerden yüksekliğe dikkat çeken koruma plakaları yer alıyor. Sis farları çerçevesi ise birçok Citroën ürünü gibi farklı renkte tercih edilebiliyor. Tıpkı Avrupa versiyonu gibi çamurlukları ve marşpiyelerinde plastik ekler bulunduran yeni C3’ün yüksek tavanı ve küt arka kısmı ise aracın SUV kimliğini vurguluyor.

Yeni C3 tüm bu dış dizayn özellikleriyle, yollarının yüzde 40’ı asfaltsız olan Hindistan’daki ve yüksek kaldırımlara sahip Güney Amerika’daki kullanımlara uygunluk gösteriyor. Benzer şekilde her iki ülke şehirlerinin yoğun trafiğinde daha iyi bir görüş sağlamak için eğimli tasarlanan motor kaputu da, yüksek sürüş pozisyonunu iyileştiriyor. Aslına bakarsanız bu son detaylar aracı Türkiye için de uygun yapıyor.

Editörün notu: Kim bilir, belki de marka böyle bir karar vererek C3 ile C3 Aircross’u bir tek model olarak satabilir. İsim olarak C5 X’ten ilham alınıp C3 X seçilebilir.

Yaklaşık 2,54 metre olan aks mesafesinin içine konumlanan kabin ise 1.418 mm’lik dirsek, 991 mm’lik baş mesafesi ile sınıfının lideri olarak öne çıkıyor. Bagaj hacmi 315 litre olarak açıklanan yeni C3, PF1 platformunu kullanmasına rağmen kardeşleri sayılabilecek Peugeot 208 ve Opel Corsa’yı da bu alanda geride bırakıyor.

Kokpitin ön kısmında ise daha üst sınıflarda görülen 10″ boyutlu kapasitif multimedya ekranı dikkat çekiyor. Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu bu monitör sesli komutla da bazı fonksiyonlara erişim sağlıyor.

Bu arada Hindistan ve Güney Amerika temsilcilerinin de tasarımında etkili olduğu yeni C3’te cep telefonları için tasarlanmış özel bir cep de bulunuyor. Akıllı telefonların tutturabileceği kelepçelere hazır yeni havalandırma kanallarının arasında Hindistan’da turuncu, Güney Amerika’da mavi trim parçalarıyla döşenmiş göğüs bölümü yer alıyor. Direksiyon başı ise tanıdık, dijital gösterge paneli ve direksiyon diğer Citroën modelleriyle aynı.

Citroën, 2022 içinde Hindistan ve Arjantin, Brezilya, Peru, Şili, Kolombiya, Uruguay, Peru, Ekvador  dâhil birçok Güney Amerika ülkesinde satışa sunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin