PSA Grubu, Opel’in önce motorlarından sonra ise platformlarından vazgeçecek.

Fransız otomotiv grubu PSA, Opel’i satın aldıktan sonra Avrupa’nın en büyük 2. otomobil üreticisi haline geldi. Opel’i satın aldıktan sonra yaptıkları araştırmalarda ise, Rüsselsheim’de geliştirilen motorların verimlilik konusunda Citroen ve Peugeot motorlarıyla denk olmadıklarına ve fabrikalarının Opel’den daha üretken olduğuna karar verdiler. Bu nedenle zaman içinde Opel ve Vauxhall markaları kaputunun altında PSA motorlarını taşımaya başlayacaklar.

Değişim sadece motorlarla da sınırlı kalmayacak. Opel’ler artık Citroen ve Peugeot modelleriyle aynı platformu da paylaşacak. Bunların bi söylentiden fazlası olduğunu da söylememiz gerek. PSA geliştirme şefi Gilles Le Borgne, Automobilwoche’ye verdiği röportajda; “Opel modellerinde yavaş yavaş PSA platformlarını ve motorlarını kullanmaya başlayacağız. Bu bir gecede olmayacak. Bir kaç yıl alacak.” dedi.

Hangi Opel motorlarının çıkarılacağı sorulduğunda ise Le Borgne, henüz kesin bir karar verilmediğini söyledi. Detay olarak ise bütün alanlarda verimliliği artan motorların kalacağını ve Opel’in motor geliştirmelerinde PSA’nın deneyiminden faydalanabileceğini söyledi. Uzun dönemde ise General Motors’a motorların lisansı ve patentleri nedeniyle ödeme yapmamak için geliştirmelerine son verileceğini söyledi.

Rüsselsheim’deki geliştirme ve test merkezine ne olacağı ise henüz belli değil. Yaklaşık 1 yıl kadar önce 210 milyon euroluk yatırım ile açılan tesiste 800 kişi çalışıyor. Opel’in PSA bünyesideki değişimini zaman içinde hep beraber göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin