630 beygirlik 4 kapılı bir model

AMG GT’nin 4 kapılı versiyonu uzun süredir bekleniyordu. İki kapılı coupe versiyonda elde ettikleri başarıyı 4 kapılı versiyon ile de tekrarlamak isteyen Mercedes, AMG GT 4-Door Coupe’nin lansmanını bugün Cenevre’de yaptı. Adı biraz uzun, karışık ve pek de çekici gözükmese de modelin ismi gerçekten bu. Sahip olduğu detaylar ve tasarımı ile ismini unutturabilecek mi ilerleyen günlerde göreceğiz.

Bir AMG oluşuna özel bu sefer önce motorundan bahsetsek kimse için problem olmaz sanırım. Modelle ilgili önceki söylentiler 600 beygir bandında bir güce sahip olacağı yönündeydi. Seçeneklerin tepesinde bulunan (evet birden fazla seçeneğe ve hatta motor tipine sahip) AMG GT 63 S, 630 beygir güç ile oldukça iddialı bir rakama sahip. Güncel pek çok AMG 63 modelin kaputunun altında bulunan 4 litrelik V8 biturbo motor, AMG GT 4 Door Coupe’de de kendine yer buluyor. Daha güçsüz olan AMG GT 63 ise 577 beygir ile modeli ‘S’ olarak almanız için iyi bir neden oluşturuyor. GT 63 versiyonların ikisinde de ekonomi için silindir kapatma teknolojisi bulunuyor.

Üçüncü ve son versiyon ise AMG GT 53 oluyor. Bu motor seçeneği şu anda coupe versiyonda bulunmuyor. Bu neden 4 kapılı versiyonda ortaya çıkması biraz şaşırtıcı. Ama Mercedes, modelde ekonomik bir seçenek de bulundurmayı hedefliyor gibi gözüküyor. 3 litrelik sıralı 6 silindirli motora sahip olan ‘giriş seviyesi’ versiyon 430 Hp güce sahip. EQ Boost sistemiyle bir mild hibrit olan AMG GT 53, elektrik desteğiyle 21 Hp güç ve 250 Nm tork kazanabiliyor.

Tamamı 4Matic+ ile geliyor

Modellerin hepsi standart olarak AMG Speedshift 9 ileri otomatik şanzıman ile geliyor. Gücü yere AMG’nin 4Matic+ sistemi ile 4 teker üzerinden aktarıyorlar. Ancak V8 versiyonlarda daha yüksek güce ve torka dayanabilmesi için MCT şanzıman kullanılırken, 53’te TCT şanzıman kullanılıyor. E63 ile tanıştığımız, istendiğinde modeli tamamen arkadan itişli bir model haline getirebilen ‘Drift Modu’ ise sadece V8 versiyonlar ile sunuluyor. 63 S için standart olan bu seçenek, 63’te opsiyonel olarak alınabiliyor.

630 beygirlik motoru, 4Matic+ sistemi ve 9 ileri şanzımanı sayesinde GT 63S, 0’dan 100’E 3.2 saniyede çıkabiliyor. Bu da onu segmentin en gözde modellerinden biri olan 680 beygirlik Panamera Turbo S E-Hybrid ile hemen hemen aynı noktaya koyuyor. Normal 63 3.4 saniyede bu hızlanmayı tamamlarken, 53 versiyon 4.5 saniyelik süresiyle 4 saniyenin üzerine çıkmış oluyor. Mercedes bu sürelerin şimdilik hesaplanmış değerler olduğunu söylüyor. Ancak 320 km/s’lik son hızın ise ölçülmüş bir değer olduğunu söylemeliyiz.

Bir ‘aile’ otomobili

Rakamları açıkladığımıza göre artık tasarım ve özelliklere geçebiliriz. Model hem yeni CLS’ten hem de AMG GT Coupe’den alınan hatlara sahip gibi gözüküyor. Bütün modeller standart olarak aktif aero paketi ile gelirken V8 modellerde opsiyonel olan, bir aero paketi daha sunuluyor. Opsiyonel paketle arkada aktif olarak açılıp kapanabilen rüzgarlık, sabit ama elle ayarlanabilen bir rüzgarlık ile değiştiriliyor. Daha büyük ön splitter ve arka difüzör de paketle eklenen parçalar arasında.

Sayısız süspansiyon seçeneği bütün modellerde sunulurken, V8 modeller 4 tekerden dönüş sistemine de sahipler. Pek çok 4 tekerden dönüş sisteminde olduğu gibi, 100 km/s’in altında ön tekerlek ile terse dönen arka tekerlekler kıvraklığı arttırırken, 100 km/s’in üstünde aynı yöne dönerek daha stabil bir sürüş sunuyorlar.

Kabinde bizi yine 12.3 inçlik devasa ekranlar karşılıyor. Orta konsol büyük ölçüde AMG GT Coupe’ye benzese de güncellenerek 4 kapılı versiyona uyarlanmış. Kabin ve multimedya sistemi yine lüks Mercedes modellerinden aşina olduğumuz, bütün teknoloji ve konfor ekipmanlarını sunuyor.

Haberin başından itibaren modelin performansı ve sportifliği gibi detaylardan bahsetsek de asıl özelliği aslında 4 kapılı oluşu. Arka koltuklarda yaşanabilir bir alan sunan GT 4-Door Coupe’nin koltukları parçalı olarak yatırılarak bagaj hacmi de arttırılabiliyor. Ayrıca model 4 kişilik veya 5 kişilik olarak satın alınabilecek. Yani S Serisi’nde olduğu gibi arka koltuklar, parçalı 2 kişilik ya da birleşik 3 kişilik olarak 2 farklı seçeneğe sahip olacak. Tabi S Serisi’ndekiler kadar çok özelliğe ve konfora sahip olmayacaklar.

Modelin lansmanı yapılmış olsa da 2019 yılından önce yollarda olmayacak. İlk önce V8 modeller satışa çıkacak ve bir kaç ay sonra 6 silindirli 53 versiyon da satın alınabilecek. Fiyatlar ise henüz belli değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin