Eylül ayında Frankfurt otomobil fuarında kanlı canlı karşımıza çıkması beklenen BMW 1 Serisi’nin resmi tanıtımı sonunda gerçekleşti.

Premium C hatchback denildiği zaman akıllara gelen ilk üç araçtan biri olan BMW 1 serisi, bugüne kadar gündemi casus fotoğraflarla yormuştu. Nihayet Eylül 2019 Frankfurt otomobil fuarı öncesi tanıtımı gerçekleşen araçla ilgili tüm detaylarda böylelikle ortaya çıkmış oldu. Ancak netice itibarıyla uluslararası galanın 28 Eylül’de gerçekleşeceğini hatırlatmakta fayda var.

Selefine göre boyutları incelediğimiz zaman milimetrik farkların bizleri karşıladığını, ancak genel görünüm itibarıyla boyutsal anlamda ciddi bir değişikliğin yer almadığı açık ve net. Rakamlar üzerine konuşacak olursak, selefine göre 5mm kısalarak aracın boyu 4319mm olmuş durumda. Genişliği ise 34mm artarak 1799mm olmuş durumda. Yükseklik tarafında ise 13mm bir artış söz konusu olarak 1434mm değerlerine ulaşılmış. Hazır rakamlarla kafalar allak bullak olmuşken, selefine göre 20 litre hacmi artan yükleme kapasitesinin 380 litreye ulaştığını da eklemiş olalım. Son olarak yeni 1 serisi ile birlikte ilk kez elektrikli bagaj kapağının yer alacağını hatırlatmakta fayda var.

Tasarım anlamında bildiğimiz BMW ön böbrek ve led aydınlatmalarından ziyade, kaputun bir çıt geriye daha yüksek ilerlemesi nedeniyle ve B sütunun daha yüksek profilde olması nedeniyle, görsellere ilk baktığımızda ” bu araç böyleyse 218 active tourer nasıldı?” sorusunu bizlerde oluşturdu. Nitekim Daha sportif yapıya sahip olan selefine göre, bir çıt daha aileye yönelik yuvarlak hatlara sahip olduğunu açıkçası belirtebiliriz. Giriş seviyesinde 16inc jantların yer alacağı araçta, ilk defa ek ücret ödenerek 19inc jant seçeneklerine de sahip olunabilecek.

Kabin içerisine geçtiğimizde 10.25inc dijital sürücü ekranı ve 9.2inc boyutlarındaki multimedya ekranı, yeni nesil 5 serisinden hatırladığımız bir kombinasyon nitekim. Ancak ortak konsol ve vites ünitesi çevresindeki tuş kombinasyonları, selefine göre elbette daha derli toplu ve artık daha modern.

Kaputunun altına baktığımızda bizi ilgilendiren ünite 1.5 litrelik 3 silindirli 140hp 220nm tork güç üreten ünite. Artık arkadan itiş yerine, önden çekiş sisteminin yer aldığı aracın 2.0 litrelik yüksek motor hacmine sahip xdrive modellerinde 4 çeker sistemininde ilk kez sunulacağını belirtelim. 8 ileri otomatik şanzımana ek olarak ayrıca ilk kez 6 ileri manual seçeneğininde yer alabileceği belirtiliyor. Dizel cephesinde ise bizi ilgilendiren 116d modeline bakıldığında yine 3 silindir 1.5 litrelik bir ünite yer alırken, 115hp 270nm tork güç üreteceği belirtilmektedir.

Fiyat konusunda herhangi bir resmi açıklama yer almazken, Türkiye pazarında rahatlıkla 200.000 TL bandı üzerinde olacağını şimdiden ön görmek ne yazık ki mümkün.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin