Panamera ailesine yeni katılan Panamera Turbo S E-Hybird Sport Turismo bir otomobilden isteyebileceğiniz her şeyi bir arada sunmaya çalışıyor.

Amerika için 188.400$ ya da Almanya için 188.592€. Bu rakamlar yeni Panamera Turbo S E-Hybird Sport Turismo için konfigure etmeye başladığınız andaki fiyatı temsil ediyor. İsme gelince ise, Türkiye’de yaklaşık 2 milyon TL gibi bir rakam ödenecek olan modelin ismi bırakın da biraz şatafatlı olsun değil mi? Haberimizin kalanı için biz kendisine yeni Panamera diyelim…

Bahsedilen rakamlar hangi ülkede olursanız olun 4 kapılı bir aile aracı olarak düşündüğünüzde çok fazla. Birde bu rakamların başlangıç fiyatı olduğunu ve opsiyonlarla bu rakamların ikiye katlanabileceğini düşününce ne kadar pahalı olduğu daha fazla anlam kazanıyor. Ama bazı teknik verilerden bahsedersek belki kendinizce mantıklı bir açıklama bulmayı başarabilirsiniz. 680 HP güç ve 850 Nm tork modeli, 0’dan 100’e 3.4 saniyede çıkararak 310 km/s son hıza ulaştırabiliyor. Bagajdaki bebek arabası ve arka koltuktaki çocuklarınız için biraz korkutucu olabilir.

Bagaj demişken kendisi V8 biturbo motorlu bir Porsche modeli olsa da 425 litrelik bagaj hacmine sahip. Elektrikli olarak yatırılan arka koltuklarla ise bu hacim 1,295 litreye ulaşabiliyor. IKEA’dan aldığınız ev mobilyasını, on binlerce euro ödeyerek aldığınız koltukların üstünde taşımak isterseniz yeterli hacme sahipsiniz. Ayrıca hibrit olan model oldukça ekonomik de. Tamamen elektrikli olarak 50 km menzile sahip olan model, elektrik modunda maksimum 140 km/s hıza ulaşabiliyor. Hibrit modda ise 3lt/100km ortalama tüketime sahip olan model, 2.3 tonluk cüssesine ve 4 litrelik biturbo V8 motoruna göre oldukça etkileyici tüketim verileri sunuyor.

Turbo S E-Hybird, Panamera modellerinin tepesinde yer alıyor ve Porsche’nin ‘yeşil’e yönelişinde bir kilometre taşı olarak görülüyor. Bu hareketin devamı olarak 0 emisyona sahip Mission E modeli gelecek ve 2020 yılına kadar dizel motorlar tamamen kaldırılacak gibi gözüküyor. Dizel ve benzinli rekabetiyle ilgili diğer yazımızı okumak için tıklayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin