Cenevre Otomobil Fuarı’nın en önemli yıldızlarından biri elbette McLaren Senna GTR. Sadece 75 adet üretilecek olan aracın tükendiğini söylesek?

Öncelikle Senna isminin nereden geldiğini bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var. Formula 1’de 3 kez Dünya şampiyonu olan Brezilyalı otomobil yarış pilotu Ayrton Senna, 1994 San Marino Grand Prix’sinde lider durumdayken kaza geçirip hayatını kaybetmişti. McLaren ise ünlü yarış pilotuna ithafen Senna modeli ile karşımıza çıkmıştı.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda ise, 25hp daha güçlenen araç GTR versiyonu ile beğenileri karşılarken, şüphesiz fuardaki en anlamlı araçlardan biri durumuna gelmiş oldu. 4.0 litrelik V8 üniteye sahip araç 814hp 800nm tork güç üretiyor. Asfalta daha iyi tutunabilmesi adına 200 kilo daha ağır basan McLaren Senna GTR 1000 kilo ile zemine tutunurken, 0-100km/s değeri ise tam 2,5 saniye dolaylarında olduğu belirtiliyor. Nitekim Senna’nın kendisinin fabrika değerlerinin 2.8 saniye olduğunu düşünecek olursak, 2.5 saniye gibi bir değerin yakalanmaması neredeyse imkansız gibi. Elbette sadece bir pist aracı olan Senna GTR için detaylar sadece bunlarla sınırlı değil.

Net ağırlığı 1100 kilo olan aracın seri üretimden ziyade, sınırlı sayıda üretileceği ve sadece 75 adet üretimin gerçekleşeceği belirtilmektedir. Süpriz olmayan ise bu 75 adetin çoktan tükenmiş olması. Hem manevi anlam yüklenmesi, hem hypercar diye tabir edilen aracın sınırlı sayıda üretilmesi, elbette koleksiyonerler başta olmak üzere bir çok kimsenin dikkatini üzerine çekmiş gibi görünüyor. 1.4 milyon dolar dolaylarında fiyat etiketine sahip olacak aracın yanlışlıkla Türkiye’den birinin satın alması durumunda, vergiler dahil 20 Trilyon gibi bir tutarı gözden çıkarması gerecektir. ( Nakliye hariç ) Kasko Sigorta MTV konusunu konuşmaya bile gerek yok 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

McLaren 600LT Spider artık çok daha hızlı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin