Tabi ki en başta yine Volvo yer alıyor

Test edilen yaklaşık 70 otomobil ile 2017 Euro NCAP için oldukça yoğun bir yıldı. Test edilen bu 70 otomobil arasında sınıfta kalanlar da oldu, sınıfında liderliği kazananlar da. Ama hepsinin içinde en güvenli denebilecek bir otomobil bulunuyor tabi ki. Yeni Volvo XC60.

XC60’ın ikinci jenerasyonu olan yeni model, yetişkin yolcu güvenliğinden %98 ve güvenlik yardımcılarından aldığı %95’lik başarılar ile neredeyse mükemmel denebilecek sonuçlara imza attı. Volvo, güvenlik konusundaki hassasiyetini XC60’ta da devam ettirdiğini göstererek yine güvenlik denince akla gelen marka olma geleneğini devam ettirdi.

Volvo XC60 ile Büyük SUV sınıfını ve genel liderliği almış olsa da geçen senenin yıldızı Volkswagen olmuş gibi gözüküyor. 3 farklı segmentte aldığı liderlik ile Volkswagen oldukça başarılı bir yıla imza atmış gibi gözüküyor. Executive sınıfında firmanın yeni lüks sedanı Arteon, %96 yetişkin yolcu ve %82 güven yardımcıları puanlarıyla birinci oldu.

Küçük SUV segmentinde firmanın yeni crossoverı T-Roc, %96 yetişkin yolcu ve %71 güvenlik yardımcıları puanlarıyla zirvede yer alırken, yeni Polo da büyük abilerini yalnız bırakmayarak supermini segmentinde birinci oldu.

Subaru ise yeni XV ve Impreza ile küçük aile segmentlerinde 2 otomobil ile lider oldu. Listede yer alan son otomobil ise küçük MPV sınıfında birinci olan Opel Crossland X oldu.

Ülkemiz şartlarında yeni bir otomobil alırken güvenliğine ne kadar dikkat ediyorsunuz bilmiyoruz ama bizce hem kendi can güvenliğinizi hem de taşıdığınız yolcuların güvenliğini ihmal etmemelisiniz. Otomobil araştırırken yakıt,fiyat,performans ve konfor gibi etkenlerin yanında güvenliği de göz ardı etmemenizi öneririz. Otomobillerin güvenlik skorlarına Euro NCAP ve IIHS gibi kuruluşların sitelerinden göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin