14 ülkede, 50 farklı fabrikada 60’tan fazla model

Volkswagen’in büyük bir firma olduğunu hepimiz biliyoruz. Bazen otomobillerinin fiyatlarıyla, bazen tok kapı sesiyle, bazen tasarım diliyle ilgili konuşuyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığı Diesel-Gate skandalı ile hem maddi hem de prestij olarak büyük bir darbe alan VW, bu yıl ulaştığı 6 milyon adetlik rekoru ile toparlanmış olduğunu gösteriyor. 6 milyonuncu araç henüz banttan çıkmadı ancak VW, yılın son gününde (yani pazar günü) bu otomobilin de banttan ayrılacağını söylüyor.

Firmanın bu yıl tanıttığı T-Roc, Tiguan Allspace ve Atlas gibi modelleri üretim rakamlarını arttırmış olsa da en popüler modellerinin hangileri olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Tabiki Polo, Golf, Jetta ve Passat dörtlüsü listenin başını çekiyor. Önümüzdeki yıl eklenecek olan T-Cross ve potansiyel Phaeton modelleri ile bu rekorun yenilenmesi çok uzun sürmeyecek gibi gözüküyor.

VW, yaptığı hesaplamara göre 72 yıl önce ilk Beetle’ın banttan inmesinden bugüne 150 milyon araç ürettiğini söylüyor. Önümüzdeki yıllarda ise firma 2020’ye kadar tanıtıcağı çoğunluğu SUV olan 19 modelle beraber ürün gamının büyük bir kısmını yenilemiş olacak.

Sıradaki adım ise 0 emisyon değerine sahip modeller. VW’nin I.D. ailesi olarak isimlendirdiği modeller I.D. hatchback, I.D. Crozz crossover ve I.D. Buzz gibi isimlere sahip. Bu modellerin üretim versiyonlarının hazırlanması pek çok firma için olduğu gibi VW için de büyük bir öneme sahip. VW 2025’e kadar, içten yanmalı motora sahip olmayan 1 milyon araç üretmeyi hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin