Güvenlik destek sistemlerinde yüz üzerinden 0 aldı

Euro NCAP testlerinden ilk kez bir otomobil yıldızsız ayrıldı. Genel değerlendirmesi 5 yıldız üzerinden yapılan otomobillerde sıfır yıldız alınması oldukça zor.

İlk olarak 2005’te tanıtılan Punto, Euro NCAP’in standartları gereği uzun süredir satışta olduğu ve artık güvenlik konusunda endişeler taşıdığı için tekrar değerlendirmeye alındı ve Fiat, modern rakiplerinin ciddi anlamda gerisinde bulundu.

Euro NCAP Punto’nun sonuçlarını, çarpışma testlerindeki yetersiz sonuçlarının, acil fren desteği gibi ana teknolojilerin eksikliğiyle birleşmesi olarak ifade ediyor.

Genel sonucunun 0 yıldız olmasının yanında, Punto güvenlik desteklerinden de yüz üzerinden 0 aldı. Bu da yine Euro NCAP tarihinde bir ilk. Çarpışma testlerinde yüz üzerinden yolcular için 51, çocuk güvenliği için 43 ve yaya güvenliği için 52 alan Punto. 5 yıldızlı VW Polo gibi rakiplerini çok geriden takip ediyor. Fikir vermesi için Polo’nun puanları aynı sırayla 96, 85 ve 76 olarak değerlendirildi.

Thatcham Research’ten Matthew Avery, Punto’nun bu sonucuyla ilgili, Punto’nun tehlikeli bir otomobil olmadığını, tanıtıldığı 2005 yılından bugüne çok şeyin değiştiğini, yan airbagler gibi pek çok pasif güvenlik sistemine sahip olmadığı için bu sonucu aldığını söyledi. Bunlara bir de aktif şehir içi asistanlarının da olmayışı eklenince sonuca pek de şaşırmamak gerek.

Fiat’ın ne yapması gerektiği sorulduğunda ise, Fiat’ın Punto için çizim tahtasına geri dönüp yenilemesi gerektiğini söyleyen Avery, Fiat’ın 500L gibi 5 yıldızlı otomobiller de yapabildiğini hatırlattı. Ayrıca Punto’nun 2005’te ilk test edildiğinde dönemin kriterleriyle 5 yıldız aldığını da hatırlatmadan geçmeyelim. Yani Punto sadece dönemin gerisinde kalmış eski bir model.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin