Yeni Insignia Grand Sport’un hızlı versiyonu ‘GSi’, Nürburgring’te OPC’den 12 saniye daha hızlı tur attı. 12 saniyelik performans farkı oldukça ciddi bir miktar.

Yeni Insignia GSi, testini yaptığımız Insignia Grand Sport’un daha hafif, daha hızlı, daha performans odaklı versiyonu. Insignia GSi’ın detayları için haberimizi okuyabilirsiniz. GSi’ın kaputunun altında normal Insignia’da da yer alan 2 litrelik turbo ünite yer alıyor. GSi için biraz güçlendirilmiş olan motor, 260 Hp güç ve 400 Nm tork üretiyor. Güç, 8 ileri otomatik şanzımanla 4 tekerleğe aktarılıyor. Bunların hepsi önceki haberimizden bildiğimiz detaylar. Peki kağıt üstündeki bu detaylar yollarda bize ne ifade ediyor?

Son yıllarda bir otomobilin yol performansı dendiğinde test etmek için akla tek bir yer geliyor: Nürburgring. Artık B sınıfı hatchbacklerden, hypercarlara kadar bütün otomobiller, ya Nürburgring’te geliştiriliyor ya da orda test edilip rekor peşinde koşuyor. Opel’in, Insignia GSi‘ı için de durum farklı değil.

Eski DTM pilotu Volker Strycek’in direksiyonuna geçtiği Insignia, firmanın beklentilerinin çok üzerinde rakamlarla pistten çıktı. Opel tam rakamları söylememiş olsa da, son OPC’den 12 saniye hızlı olduğunu söyledi. Peki bu durum neden mi bu kadar şaşırtıcı? OPC, 2.8 litrelik V6 biturbo motorundan 325 HP güç alıyor. Çok ciddi güç farkına rağmen gücün her şey olmadığını yeni Insignia GSi bize tekrar hatırlatıyor.

Test sürüşü sonrasında “Hafif iskeleti, mükemmel şasi ayarları, gelişmiş süspansiyon ve yazılımı, modele özgü 4 çeker sistemi ve performans lastikleriyle beraber GSi, istediğimiz gibi keskin ve net.” diyen Strycek, cümlelerine “Sonuçlar zaten her şeyi anlatıyor. Nürburgring’te, daha güçlü olan OPC’den 12 saniye daha hızlı tur atabildim. Tabiki arabayı her yönde sonuna kadar zorladım.” diyerek devam etti.

260 beygirlik motoru yanında GSi kendine özgü bir kaç detaya daha sahip. Yukarıda da söylediğimiz gibi kendisine özgü 4 çeker sistemine sahip olan model, tork yönlendirme(torque vectoring) sistemi sayesinde her tekere ayrı ayrı gereken gücü iletebiliyor. 20 inçlik jantlara sahip olan model Michelin Pilot Sport 4 S lastikler ve yüksek performanslı Brembo frenler ile geliyor.

Modelin fiyatı henüz belli değil ancak bir kaç hafta sonra Avrupa’da satışa çıkması bekleniyor. O zamana kadar dizel versiyonunun konuk olduğu Insignia testimizi izleyebilirsiniz. Ayrıca Insignia GSi’ın bir de dizel versiyonu bulunduğunu biliyor muydunuz? Detaylar için haberimizi okuyun.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin