Markaların çoğu 4 çeker sistemi sunuyor ama hepsinin arkasında yatan teknoloji aynı olmuyor. Bazıları performans odaklı, bazıları arkadan itiş tabanlı, bazıları normalde önden çekişliyken gerektiğinde arka tekerlere güç gönderebiliyor. Son dönemlerde BMW’nin M5’te ya da Mercedes’in E63’te sunduğu 4 çeker sistemleri gibi arkadan itiş yada 4 çeker seçimlerini yapabildiğiniz sistemler de bulunuyor.

Firmalar sistemlerinin diğerlerinden daha iyi olduğun göstermek için zaman zaman farklı sunumlar hazırlıyorlar. Opel’in Amerika temsilcisi olan Buick, yeni AWD sistemini tanıtmak için oradaki ismiyle Regal olan Insignia’yı A5 ile karşılaştırmaya almış. Sonuç ise bir çoğunuzun tahmin ettiğinin tam aksi olabilir.

Sunumda otomobillerin 3 tekerleğine dönen bantlar konuluyor ve sadece bir teker yere temas ediyor. A5 bantlardan kurtulamazken, Insignia oldukça kolay bir şekilde çıkabiliyor. Sunumu Opel’in(Buick’in) hazırladığını düşünürsek buna pek de şaşırmamalıyız.

Bunun neden olduğunun cevabı ise Audi’nin S5’te opsiyonel olarak sunduğu teknolojiyi Opel’in Insignia’da standart olarak sunuyor oluşu. Opel’in akıllı AWD sistemi torku tutunmanın bulunduğu tekere tamamen iletebiliyor. Bu sunumda olduğu gibi yere temas eden tek tekerle otomobili hareket ettirebiliyor. Tabiki bu sistemin de sınırları var ama sunumda bu sınırlara ulaşılmıyor.

Audi’nin standart sistemi torku bu seviyede iletemiyor. Bu kadar iyi çalışan bir sistem için S5’e çıkmanız ve opsiyonel S Sport paketini almanız gerekiyor. Opsiyonel pakette gelen sport arka diferansiyel torku aktif olarak arka tekerler arasında dağıtabiliyor. Bu sunumda Opel’in anlatmak istediği ise oldukça basit. Audi’nin S5’te opsiyonel olarak sunduğu teknolojiyi biz Insignia’da standart olarak sunuyoruz demek istiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin