Elektrikli otomobil sahipleri artık IOS yada Android telefonlarında kullandıkları google map aracılığıyla, en yakın şarj istasyonuna yol tarifi alabilecek.

En yakın şarj istasyonuna yol tarifi alırken, o istasyonda hangi tip şarj protokolünün yer aldığı, ne kadar hızlı şarj ettiği, müsaitlik durumu hakkında dahi bilgi alabiliyorken, bu istasyonları kullanan elektrikli otomobil sahipleri, o istasyon hakkında puan vererek derecelendirme yapabiliyor olacak. Bu sayede en yakın şarj istasyonuna giderken, önceki yaşanan tecrübeler hakkında bilgi sahibi olunabilecek.

Google tarafında yapılan açıklamada ” İnsanların ne tür bir ulaşım tercihi olursa olsun, gitmek istedikleri yere kadar yardımcı olmak için bu haritaların oluşturulduğu ayrıca yeni şarj istasyonlarının entegrasyonu ile, elektrikli otomobil sahiplerinin varış noktasında araçlarını şarj ederek hazır konuma getirilmesi ” konusunda bu sayede yardımcı olacaklarını belirtiyorlar.

Henüz ülkemizde böyle bir uygulamaya gidileceğini ön görmüyorum. Nitekim şuanda bildiğim kadarıyla belirli benzin istasyonları ve AVM‘lerde şarj istasyonu var. Ancak öncelikli İngiltere’de yaşanacak olan bu gelişme için bir elektrikli otomobil piyasasının daha hareketleneceğini belirtiyorlar. Bizler için şuanda içten yanmalı küçük hacimli motorlar ise oldukça lüks. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin