Aynı gövdede hem supercar, hem SUV keyfi

Uzun süredir beklenen Lamborghini Urus’un örtüsü sonunda kaldırıldı. Korkulanın aksine örtünün altından çıkan araç kesinlikle göz alıcı. En az 2012’de konsept olarak tanıtılan model kadar agresif ve kalabalıktan sıyrılan bir tasarıma sahip olan Lamborghini Urus kesinlikle kafaları boyun kırarcasına çevirecek.

Urus kendisinden sadece görüntüsüyle söz ettiremeyecek. Kaputunun altında yatan 4 litrelik biturbo V8 motor 650 Hp güç ve 850 Nm tork üretiyor. Lamborghini ailesinde ilk kez kullanılan 8 ileri tork konvertörlü ZF şanzıman ile gücü 4 tekerine ileten Urus, 0’dan 100 km/s hıza 3.59, 200 km/s hıza 12.8 saniyede çıkarak maksimum 305 km/s’e ulaşıyor. 4 çeker sistemi gücü normalde 40/60 oranında dağıtırken, gerektiğinde %70 öne veya %87 arka tekerleklere iletebiliyor. Aventador S’ten taşınan arka tekerden dönüş sistemiyle de 2.1 tonluk gövdesinin kıvraklığını arttırıyor.

Volkswagen Grubu’nun MLB platformu üzerine inşa edilen Urus, platformu Bentley Bentayga, Audi Q7, Porsche Cayenne ve VW Touareg gibi modellerle paylaşıyor. 2,154 kilogramlık dev cüssesi modelin performansının ne kadar takdire şayan olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Ayrıca ‘Dünya’nın en büyük’ frenlerine sahip olan model, 17.3 inçlik carbon-ceramic disklere ve ön tekerlerde 10 pistonlu kaliperlere sahip. Bu boyutta frenlerin üstüne ise tabiki 21 inçten başlayan jantlar yakışırdı, yakışmasa da zaten daha küçüğünü takma imkanları yok. Standart olarak sunulan 21 inçlik jantları opsiyonel olan 22 ve 23 inçlik jantlarla değiştirebiliyorsunuz. Bu performansa, cüsseye ve bu ebatta jantlara sahip bir SUV’nin lastik olarak ne kullandığını soruyorsanız cevabı: Pirelli P Zero Corsa.

Aynı zamanda bir SUV

Urus’un agresif dizaynı kabinde de devam ediyor. Supercar kardeşlerine benzer detaylar taşıyan model, altı düzleştirilmiş 3 kollu spor direksiyon, kırmızı çalıştırma butonu ve uçak kokpitlerinden taşınmış gibi duran vites kolu ve mod seçicilere sahip. Bir SUV oluşuyla konfor yönünü de unutmayan model, standart olarak 12 yöne elektrikli olarak ayarlanabilir ısıtmalı koltuklar sunarken, 18 yöne ayarlanabilir versiyon opsiyon listesinde bulunuyor.

Volkswagen Grubu’nun pek çok teknolojisi modelde standart olarak sunuluyor bunlar: Tamamen dijital kadranlar, titreşim azaltan direksiyon, uzun far asistanı, park sensörleri, çarpışma önleme sistemleri, Apple CarPlay ve Anroid Auto gibi uzayıp giden bir listeden oluşuyor. Standart olarak 8 hoparlörlü bir sisteme sahip olan Urus, 1,700 watt çıkışa sahip Bang&Olufsen ses sistemini opsiyon listesinde bulunduruyor.

Ayrıca Urus’u gerçekten SUV olarak kullanmayı düşünenler için bir detay vermemiz gerekirse model 616 litre bagaj hacmine sahip ve arka koltuklar yatırılarak 1,596 litreye ulaşabiliyor. Evet bir Lamborghini’den ve arka koltukları yatırmaktan aynı cümle içinde bahsettik.

Model İtalya’da Lamborghini’nin Bolonya’daki fabrikasında üretilecek. İlk örnekleri 2018’de yollarda olacak olan modelin yıllık ortalama 3,500 adet üretilmesi planlanıyor. Amerika için başlangıç fiyatları 200 bin dolar civarında. Plug-in hibrit versiyonu ise 2019 yıllarında yollarda olacak. Modelle ilgili fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin