İngiliz Dyson, elektrikli otomobil üretimi için sıkı çalışmalara başlamış gibi gözüküyor. Aracın detayları ise oldukça sıra dışı bir formda.

1993 yılında James Dyson tarafından kurulan marka, 50’den fazla ülkeye ihracatlarını başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Başarılı olduğu ise, ülkesinde serveti konusunda şehir efsanesine dönen tutarlar ve ev gereçleri konusunda 1993’den bu yana yapmış olduğu ihracatları örnek gösterebiliriz.

Çalışmalarını 2016 yılından beri Aston Martin’in baş mühendisi Ian Minards tarafından yürütülen otomobil projesi için tam 2.5 milyar sterlin ayrıldığı belirtilmekte. Tesla ve Jaguar Land Rover’dan yaklaşık 500 çalışanın bir araya geldiği üretim tesisi, Wiltshire’de M4 otoyolunun yakınındaki 517 dönümlük eski RAF Hullavington hava üssünde altı adet kapsamlı bir şekilde dönüştürülmüş savaş uçağı hangarına konumlandırılmış durumda.

Tasarım anlamında bir Range Rover genişliği sunuyor gibi gözükse de, düşük oturma pozisyonu ve alçak tavan yapısıyla, aracın aerodinamik olması adına ekstra bir özen gösterilmiş. Alüminyum bir gövdeye sahip olacak aracın, hafif olabilmesi adına karbon fiber detaylara da yer verilmesi, sürtünme kat sayısına da elbette etkisi büyük olacaktır. Ünite tarafında ise, Dyson yüksek hızlı elektrikli motor tasarımları dünyanın en iyi ve en kompakt modelleri arasındadır. Nitekim günümüz elektrikli otomobillerinde kullanılan pil teknolojilerinden ziyade, iki kat daha yoğunlaştırılmış katı halde bulunan geliştirilmiş batarya teknolojileri için çalışmalarına devam ettiklerini belirtmekteler.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

Jaguar I-Pace Test Sürüşü – Tesla’dan iyi mi?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin