Avrupa Birliği emisyon oranlarını her yıl güncellemesi ve ceza oranlarını arttırmasının markalar üzerindeki baskısı oldukça büyük.

Jaguar Land Rover’ın 2014-2018 yılları arasında üretilen Jaguar E-Pace, F-Pace, XE, XF, Land Rover Discovery Sport, Range Rover Evoque, Velar gibi modellerinde olması gerekenden çok daha fazla emisyon salınım oranının Avrupa Birliği Güvenlik Komisyonu tarafından tespit edilmesi nedeniyle, marka geri çağırma programı oluşturmuş durumda.

Sadece İngiltere sınırları içerisinde yaklaşık 50.000 adet kadar aracın etkilendiği belirtiliyor olsa da, küresel anlamda rakamlar henüz tespit edilebilmiş değil. Kullanıcıların en yakın yetkili servise ziyaret etmesi için markanın kullanıcılara ulaşacağı belirtilirken,  İngiltere Avrupa Birliği Çevre Denetleme Komisyonu Direktörü Greg Archer tarafından gelen açıklama ise ” Karbondioksit salınımını bu şekilde en aza indirmenin birer kandırmacadan öte olduğu ” görüşünde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Jaguar Land Rover Solihull fabrikasını kapatıyor..

Bu da geçmişe dönük salınım gerçekleştiren araçların hata sonucu bu değerleri vermesinden ziyade, çevreye hali hazırda vermiş oldukları zarar için Jaguar’a karşı bir davanın kısa vadede gündeme gelebileceği anlamına geliyor. Elektrikli otomobillere doğru geçiş yapan markaların,  benzer bu tip emisyon sorunları artık daha fazla yaşamamak adına,  açıkçası bizden daha çok elektrikli ünitelere bir an önce geçilmesi tarafında olduklarını düşünmek zor olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin