Bentley, yeni Continental GT ile lüksü, stili ve Porsche sahiplerini çekebilecek sürüş zevkini bir arada sunmayı amaçlıyor. Başarabilir mi?

Continental GT, Bentley için oldukça önemli bir model. Tanıtıldığı 2003 yılında binlerce satan model, şu anda onlarca kat daha fazlasını satıyor. Ve tahmin edebileceğiniz gibi Bentley ivmelenmiş bu satış rakamlarını daha da hızlandırmak istiyor.

Yeni modelde, aradığınız teknolojinin büyük bir çoğunluğunu orta konsolda ve kadranlarda bulabilirsiniz. Kadranlar artık tamamen dijital ve pek çok modelde olduğu gibi isteğinize göre düzenlenebiliyor. Bu oldukça standart değil mi? Asıl göz alıcı nokta ise ortadaki 12,3 inçlik dijital ekran. Aynısını yeni Cayenne ve Panamera’da da gördük dediğinizi duyar gibiyim. Ama onlar dönmüyordu…

Ortadaki göz alıcı ekran istediğinizde tamamen kapanarak arkasındaki ahşap panel ile sizi baş başa bırakabiliyor. Daha önce görmediğimiz şey ise artık sıcaklık, pusula ve kronometre bulunan bir seçenek daha bulunuyor.

Kabinin kalanı ise aynı şekilde yeterince zengin gözüküyor. Elmas dikişli deri, bir kol saati kalitesinde hazırlanmış, elmas ve bronz detaylara sahip orta konsol; 20 farklı yöne ayarlanabilir ısıtmalı,soğutmalı, masajlı ve opsiyonel olarak sunulan aktif bass sistemine sahip koltuklar sizi lüks ve stil ile sarıp sarmalıyor.

Konfor ve lüks burada peki ya performans?

6 litrelik W12 motor 626 HP güç ve 900 Nm tork sunuyor. Bu değerler 2250 kglık dev coupeyi 0’dan 100’e sadece 3,7 saniyede çıkarıyor. Bu değer önceki modelden 0.8 saniye daha iyi ve 331 km/s son hız ise boyutlar düşünüldüğünde akıl alıcı.

Yeni Continental’in gövdesi aluminyum bir iskelet üzerinde oturuyor. Porsche tarafından geliştirilmiş MSB platformu Panamera’da da kullanılıyor. Ancak Bentley’nin kullandığı parçaların %82’si kendisine özel. Yeni Continental’in tamamen boş ağırlık dağılımı 55:45 ki, öndeki W12 motor düşünüldüğünde bu oldukça iyi bir dağılım. Önceki modele göre genişleyen ve büyüyen yeni Continental önceki modelden 85 kg daha hafif. Tüm bunlar ve geliştirilen Bentley Dynamic Ride sistemi ile Continental lükse, sürüş keyfini de eklemeyi planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin