1939 senesinde yol testi esnasında kaza sonucu seri üretime çıkmadan rafa kaldırılan Bentley Corniche küllerinden doğmuş durumda!

Ağustos 1939’da Fransa’da gerçekleştirilen yol testleri esnasında meydana gelen bir trafik kazası sonucu büyük hasar almıştı. Onarım için gönderilen şasi bir şekilde Derby’deki Bentley fabrikasına ulaşmıştı, ancak gövde aksamı 1939’un sonuna doğru Dieppe’ye yönelik bombardımanda tahrip olması sonucunda araç rafa kalkmıştı.

O dönemde imal edilen parçaların çoğu uzmanlara ve otomobil tutkunlarına satılmadan önce 1970’li yılların başlarına kadar muhafaza edilmişti. Yıllar sonra, 2001’de otomotiv tarihçisi ve eski Bentley direktörü Ken Lea Corniche’in yeniden yaratılmasına dayanak oluşturması için orijinal parçaların kullanılmasına karar verildiği belirtilmekte. 2008 yılında, projedeki maddi kaynaklar tükenince, Bentley Motors projeye para kaynağı sağladı ve dişbudak şasi ve alüminyum gövdeye ilişkin çalışmalara Lymington, Hampshire’daki gövde üreticisi Ashley & James’te başlandı. Gövde otomobilin ilk tasarımcısı George Paulin’in ailesi tarafından projeye sağlanan taslak çizimlere dayanarak oluşturuldu.

Yalnızca orijinal teknik çizimlerin kullanılması ve Bentley’nin gövde üretim departmanı Mulliner’deki çalışanların becerilerinden faydalanılması suretiyle, bu eşsiz Corniche ve MkV mekanik bileşenleri kullanılarak Crewe’de yeniden yaratıldı ve her detayıyla orijinaline sadık bir gövde sıfırdan yaratıldı.

Koleksiyonerlerin dikkatini tartışmasız üzerinde toplayacak olan aracın teknik detayları henüz paylaşılmış değil. Nitekim fiyat konusunda da bol sıfırlı bir fiyat etiketine sahip olacağını söylemek mümkün olduğunu belirtmekte fayda var.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin